przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 7 stycznia 2013

Minister Łaszkiewicz na konferencji w Senacie

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz na konferencji w Senacie. Fot. Archiwum Senatu

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz na konferencji w Senacie. Fot. Archiwum Senatu

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz wziął w poniedziałek udział w konferencji w Senacie na temat „Modelu dojścia do urzędu sędziowskiego”.


Zmiany dotyczące zasad dostępu dla przyszłych sędziów stały się konieczne po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w 2007 roku, który stwierdził, że wykonywanie czynności sędziowskich przez asesorów było naruszeniem ustawy zasadniczej. W obecnym modelu wprowadzonym przez ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury nominację sędziowską poprzedza okres stażu na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego.


Minister Łaszkiewicz powiedział w wystąpieniu, że sędziowie jako szczególna grupa zawodowa obdarzona stabilnością zatrudnienia i atrybutem niezależności powinna wyróżniać się nie tylko wysokim poziomem kwalifikacji, gwarancją niezawisłości, ale także właściwą kulturą osobistą, poszanowaniem zasad etyki i predyspozycjami osobowości do wykonywania zawodu sędziego.


Ustalenie właściwego sposobu dochodzenia do zawodu jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania państwa , a obowiązkiem prawodawcy jest stworzenie warunków dla wydawania sprawiedliwych wyroków. Tego wymaga dobro państwa i społeczeństwo-mówił minister.


Konferencja miała na celu zapoczątkować dyskusję nad przyszłymi zmianami w wypracowaniu optymalnego rozwiązania dotyczącego modelu dochodzenia do zawodu sędziego.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.