przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 9 stycznia 2013

Konferencja „Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna”

Podsekretarz Stanu Irena Wóycicka

W środę na Zamku Królewskim otwarto Międzynarodową wystawę Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora pod tytułem „Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna”. Wystawa objęta jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka.
 

Zobacz także: List prezydenta z okazji otwarcia wystawy "Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna" Z okazji jej otwarcia Podsekretarz Stanu Irena Wóycicka odczytała list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. "Ta ekspozycja stanowi hołd złożony ofiarom systemu totalitarnego III Rzeszy. Świadczy ona również o tym, że potrafimy toczyć dialog służący prawdzie o tragicznej historii, zadośćuczynieniu i pojednaniu" - napisał Bronisław Komorowski.

 

List skierował też do przybyłych na środowe otwarcie wystawy prezydent Niemiec Joachim Gauck. Przypomniał on, że ofiarami pracy przymusowej stało się 20 mln osób z niemal każdego kraju Europy. "Praca przymusowa oznaczała zniewolenie, trwałe bezprawie, samowolną przemoc, publiczne upokorzenia. Jest ona częścią niewyobrażalnych rozmiarów cierpienia, które Niemcy zadali Polakom i przedstawicielom innych narodów (...) Jednak to nie zbrodnie w końcu zwyciężyły, ale pojednanie i nowe ludzkie współistnienie. My Niemcy jesteśmy głęboko wdzięczni, że Polacy byli do tego gotowi" - podkreślił prezydent Niemiec. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.