przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 17 stycznia 2013

Spotkanie dot. współpracy gospodarczej z Mołdawią

  |   Spotkanie w Kancelarii Prezydenta dotyczące współpracy gospodarczej z Mołdawią, z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego Spotkanie w Kancelarii Prezydenta dotyczące współpracy gospodarczej z Mołdawią, z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego Spotkanie w Kancelarii Prezydenta dotyczące współpracy gospodarczej z Mołdawią, z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego Spotkanie w Kancelarii Prezydenta dotyczące współpracy gospodarczej z Mołdawią, z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński poprowadził w czwartek spotkanie dotyczące gospodarczych rezultatów wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w Republice Mołdawii, która odbyła się 2-3 grudnia 2012 roku.

 

Uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wymiernych gospodarczych rezultatów wizyty oraz możliwości pogłębienia współpracy gospodarczej w przyszłości.

 

Obecnie sektorami, w których planowane są konkretne projekty i wspólne inicjatywy są: energetyka, budownictwo, przemysł rolno-spożywczy (w tym przemysł cukrowniczy), medycyna i nauka. W ramach energetyki przedstawiciele biznesu podkreślili gotowość współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii. Zwrócono również uwagę na proces rozwijającej się współpracy z Mołdawską Agencją ds. Efektywności Energetycznej oraz zasadność promocji modelu energetyki prosumenckiej w Mołdawii.

 

Ponadto podkreślono rolę współpracy w zakresie medycyny na poziomie ośrodków naukowych i szkół wyższych (porozumienie z Uniwersytetem Medycznym, aktywność Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, planowana wspólna konwencja naukowa) oraz zwrócono uwagę na możliwość eksportu polskiej aparatury medycznej do Mołdawii.

 

W obszarze przemysłu rolno-spożywczego przedstawiciele firm zadeklarowali gotowość do podjęcia projektów z zakresu wykonawstwa i audytu w przemyśle przetwórczym. Prezes Polsko-Mołdawskiej Izby Gospodarczej zapowiedział przegląd osiągnięć w zakresie rolnictwa (w ramach polsko-mołdawskiej komisji rolnictwa).

 

Bezpośrednim skutkiem wizyty w Mołdawii będzie otwarcie przedstawicielstwa Polsko-Mołdawskiej Izby Gospodarczej w Kiszyniowie.

 

Podkreślono konieczność efektywnego wykorzystania obecnie istniejących instrumentów, usprawnienia mechanizmu kredytów preferencyjnych dla strony mołdawskiej, znaczenie działań proeksportowych oraz małych grantów dostępnych poprzez Ambasadę RP w Kiszyniowie.

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prezes Polsko-Mołdawskiej Izby Gospodarczej, Pan Tomasz Vogtman, oraz firm współpracujących ze stroną mołdawską: ECM Group Sp. z o.o., Fundacja Wspierania Inicjatyw Mieszkaniowych, AES Sp. z o.o., CHEMADEX S.A., "P and V", Światowe Centrum Słuchu, Krajowa Spółka Cukrowa SA, Drymat System, ASKET, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa, GRUPA HRC, PZU SA).


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.