przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 25 stycznia 2013

Koncert w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego

  |   Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego Uroczysty koncert w 100. rocznicę urodzin Lutosławskiego

W dniu 100. rocznicy urodzin Lutosławskiego, w piątek 25 stycznia, w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpiła najbardziej ceniona przez kompozytora skrzypaczka Anne-Sophie Mutter. Towarzyszyła jej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Na koncercie zaprezentowano cztery utwory Lutosławskiego: "Partitę", "Interludium", "Łańcuch II" i III Symfonię.

 

Zobacz także: List prezydenta z okazji inauguracji Roku Witolda Lutosławskiego „Witold Lutosławski wielokrotnie występował w obronie kultury i wolności słowa. Jako uczestnik przerwanego przez władze komunistyczne Kongresu Kultury Polskiej 11 grudnia 1981 roku wypowiedział pamiętne zdania o powinności sztuki wobec prawdy, podkreślał wagę wierności sobie” – napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście z okazji uroczystego koncertu odczytanym przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego.  Prezydent podziękował wszystkim, którzy opiekują się spuścizną artystyczną Witolda Lutosławskiego oraz popularyzują jego dziedzictwo w kraju i za granicą.

 

Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku - zmarł 7 lutego 1994 w Warszawie. Uznawany jest za jednego z czołowych kompozytorów polskich i ważną postać w muzyce światowej.

 

Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego. (PAP, inf. własna)

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.