Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 lutego 2013

Minister Sokołowski o spotkaniu prezydentów w Wiśle

Ukraina stoi wobec bardzo ważnego wyboru, który będzie decydował o przyszłości tego kraju. Polskim obowiązkiem jest wspieranie Ukrainy w jej drodze na Zachód. Stąd taka aktywność Prezydenta RP – powiedział w TVP Info Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski.
 

W czwartek w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle Prezydent RP Bronisław Komorowski spotka się z Prezydentem Republiki Słowackiej Ivanem Gašparovičem oraz z Prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Poprzedzi je środowe - dwustronne spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy. Głównymi tematami rozmów będą przygotowania do szczytu Ukraina-UE 25 lutego w Brukseli i gotowość Ukrainy do spełnienia warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie.
 

- Relacje polsko-ukraińskie są częścią relacji unijno-ukraińskich. Polska jest członkiem UE i to członkiem bardzo aktywnym, jeżeli chodzi o sąsiedztwo wschodnie – powiedział minister w KPRP Jaromir Sokołowski, który był gościem porannego programu w TVP Info.


Przypomniał, że Polska była jednym ze współautorów Partnerstwa Wschodniego. Stąd – jak zaznaczył minister – wzmożone zainteresowanie prezydenta Komorowskiego wschodnim sąsiedztwem i Partnerstwem Wschodnim, a w ramach tego Partnerstwa relacjami z Ukrainą.

 

- Cieszymy się, że negocjacje zostały zakończone, cieszymy się, że umowa stowarzyszeniowa między Ukrainą a UE została parafowana, ale nie podpisana – zaznaczył. Minister uważa, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE na listopadowym szczycie byłoby możliwe pod warunkiem spełnienia przez Ukrainę szeregu warunków.
 

W ocenie Jaromira Sokołowskiego, „okienko” na podpisanie umowy jest do listopada, bo później 2014 UE będzie żyła wyborami do Parlamentu Europejskiego, a 2015 r. będą wybory na Ukrainie.
 

- To ważne, aby szczyt Partnerstwa Wschodniego w Wilnie skończył się sukcesem i ważne, aby rozmowy 25 lutego zakończyły się sukcesem – zaznaczył. 
 

Minister podkreślił, że polski prezydent wspólnie z prezydentem Słowacji chcą przekonywać Wiktora Janukowycza, aby przed spotkaniem 25 lutego wykonał pewne gesty, pokazał UE chęć, determinację i wolę. Powiedział, że padną też pytania o Julię Tymoszenko, Jurija Łucenkę. - Prezydent będzie przekonywał prezydenta Janukowycza do tego, by wykonać jakiś znaczący gest – dodał.


Minister wskazywał, że Polsce zależy, aby podczas tego szczytu w Wilnie w listopadzie Ukraina mogła podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.

 

O spotkaniu w Wiśle mówił też Bronisław Komorowski w niedawnym wywiadzie w "Sygnałach dnia”. - Będziemy rozmawiać, przekonując ukraińskiego gościa do tego, aby wykonał cały szereg gestów potwierdzających wolę zbliżania Ukrainy do świata zachodniego i zwiększających szanse podpisania przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, już na szczycie przywódców UE i Partnerstwa Wschodniego w listopadzie obecnego roku w Wilnie. Będziemy przekonywali nie tylko do gestów, ale też do rzeczywistego uruchomienia zapowiadanych reform w obszarze sprawiedliwości - mówił prezydent.

A o zadaniach wynikających z członkostwa obu krajów w UE, w tym m.in. o listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał z podczas swojej wizyty w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.
 

Poleć znajomemu