przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 lutego 2013

"Propozycje zmian podatkowych korzystne dla rodzin"

Zaproponowane przez prezydenta zmiany w systemie podatkowym uzależniające wysokość kwoty wolnej od podatku od liczby dzieci w rodzinie są korzystniejsze dla rodzin niż obecny system ulg – przekonywała minister Irena Wóycicka w porannej rozmowie w radiu TOK FM.


- Problem obecnego systemu polega na tym, że on naszym zdaniem wprowadza złą dystrybucję korzyści podatkowych – uważa minister. W jej ocenie, odpisy podatkowe docierają do rodzin najbardziej zamożnych, a nie do rodzin o niższych dochodach, które są „na starcie”, do tych, które decydują dopiero o posiadaniu dziecka, czy też do rodzin wielodzietnych.
 

- Te rodziny nie płacą dostatecznie wysokich podatków, żeby korzystać z odpisów podatkowych – mówiła Irena Wóycicka w rozmowie z Janiną Paradowską.


Dlatego – argumentowała - w Kancelarii Prezydenta trwają prace nad propozycjami, które zmieniałyby zasady dystrybucji tych ulg, tak aby były one lepiej adresowane. Według niej, pomysł zwiększania kwoty wolnej od podatku zależnie od liczby dzieci w rodzinie będzie korzystniejszy z punktu widzenia rodziny. - Rosnące koszty wychowania dzieci są rzeczywiście - według ekspertów - jednym z istotnych czynników ograniczających dzietność - zaznaczyła.


Minister zastrzegła, że trwają jeszcze szczegółowe prace i pogłębione obliczenia różnych wariantów. Dodała, że prace powinny się zakończyć w ciągu 2-3 tygodni.
 

Jednocześnie Irena Wóycicka podkreślała, że prezydent ma plan, którego szczegóły opracowuje grupa ekspertów, całościowej wizji polityki rodzinnej. - Intencją prezydenta jest stworzenie płaszczyzny porozumienia, aby polityka rodzinna była bardziej stabilna – akcentowała. Dodała, że stabilna i rozsądna polityka rodzinna powinna stać się wspólnym priorytetem wszystkich instytucji rządowych i partii.
 

Minister zwracała też uwagę, że kluczowym elementem polityki rodzinnej jest także kwestia opieki nad małymi dziećmi. I jak przyznała, że sytuacja jest zła. Wskazywała, że instytucje opiekuńcze nie są różnorodne, duże nakłady są przeznaczane na tworzenie żłobków, które są najbardziej kosztowną formą opieki nad najmłodszymi. Dodała, że inne formy jak np. to kluby dziecięce, opiekun domowy są bardziej elastyczne i mogą być zdecydowanie tańsze.
 

W opinii minister, problemem w Polsce jest również kwestia organizacji czasu pracy. Polacy pracują bardzo intensywnie – mówiła, wskazując na potrzebę większej elastyczności dla pracowników, którzy mają rodziny.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.