przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 28 lutego 2013

Min. Dziekoński o unijnym pakcie fiskalnym

Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński

Prezydent analizował kwestię paktu fiskalnego z punktu widzenia konstytucyjnego i nie znalazł w procedurze jego zatwierdzania takich elementów, które powodowałyby konieczność odesłania ustawy do TK - powiedział w czwartek PAP prezydencki minister Olgierd Dziekoński.

 

Bronisław Komorowski podpisał 27 lutego br. ustawę zezwalającą mu na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego, który zwiększa dyscyplinę w finansach publicznych państw strefy euro.

 

Minister Dziekoński zaznaczył, że przyjęcie paktu fiskalnego przez Polskę to "sygnał, że bez względu na to, czy będziemy przyjmowali walutę euro, czy też nie, to jednak chcemy, aby nasza gospodarka, struktura instytucjonalna naszej gospodarki, była spójna ze strukturą instytucjonalną gospodarek czołowych krajów UE".

 

Minister zaznaczył, że "prezydent analizował kwestię paktu fiskalnego z punktu widzenia konstytucyjnego i nie znalazł w procedurze zatwierdzania tego paktu takich elementów, które powodowałyby konieczność weryfikacji tej oceny poprzez mechanizm Trybunału Konstytucyjnego, odesłania jej do Trybunału".

 

Sekretarz Stanu w KPRP podkreślił, że przyjęcie paktu fiskalnego sytuuje Polskę w tej grupie państw UE, "które wierzą w możliwość poprawy architektury instytucjonalnej UE w sferze gospodarczo-finansowej".

 

Minister Dziekoński zaznaczył, że wdrażanie zasad paktu fiskalnego będzie impulsem dla reformowania finansów publicznych. - To oznacza, że w przypadku spowolnienia gospodarki, reformy muszą być bardziej drastyczne; oznacza to także, że trzeba robić wszystko, aby ta gospodarka nie spowalniała i była prorozwojowa - mówił.

 

- Pytanie, na ile instytucje państwa, rząd, NBP, niezależni regulatorzy rynków finansowych mogą i powinni działać na rzecz pozytywnego wzmacniania rozwoju gospodarczego - dodał minister.

 

Jego zdaniem przyjęcie przez Polskę paktu fiskalnego to "czytelny sygnał dla otoczenia zewnętrznego, że jesteśmy w stanie przyjąć na siebie pewne zobowiązania, które gwarantują bezpieczeństwo struktury gospodarki polskiej".

 

Pytany o zastrzeżenia partii opozycyjnych - PiS i SP - co do konstytucyjności paktu fiskalnego, a także trybu jego ratyfikacji, minister podkreślił, że prezydent nie podziela tej argumentacji.

 

- Prezydent nie podzielił tej argumentacji, każdy ma prawo mieć swoje wątpliwości co do procedury, ale pytanie jest takie, czy wątpliwości zgłaszane przez PiS były wątpliwościami o charakterze natury konstytucyjnej, czy bardziej politycznej - powiedział Olgierd Dziekoński. Jak zaznaczył, pakt "w żadnym stopniu nie oddaje władztwa zewnętrznym podmiotom nad funkcjonowaniem gospodarki polskiej".

 

Po podpisaniu ustawy wyrażającej zgodę parlamentu na ratyfikację pozostaje jeszcze podpisanie aktu ratyfikacji przez Prezydenta RP i ogłoszenie traktatu w Dzienniku Ustaw. (PAP)

 

Więcej o podpisanej przez prezydenta ustawie w dziale Prawo<<

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.