przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 marca 2013

Min. Dziekoński: będą debaty eksperckie ws. euro

Minister Olgierd Dziekoński zapowiada debaty eksperckie z udziałem Bronisława Komorowskiego w sprawie przystąpienia do strefy euro. Pierwsza ma dotyczyć spełnienia kryteriów przyjęcia europejskiej waluty, a druga funkcjonowania Polski w strefie euro.

 

- Planujemy dwie debaty, które miałyby charakter spotkań eksperckich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego - powiedział PAP minister Dziekoński. Zapowiedział, że pierwsza debata, która jest planowana na początku kwietnia, "dotyczyłaby kryteriów wejścia do strefy euro".

 

- Jakie są konieczne reformy, by przygotować Polskę do trwałego spełnienia kryteriów z Maastricht i tych wynikających z paktu fiskalnego, w jakiej perspektywie nasz kraj trwale będzie w stanie wypełniać te kryteria, czy spełnienie ich jest skuteczne i wystarczające dla utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki - podkreślił Olgierd Dziekoński. W debacie udział mają wziąć m.in. przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki i ekonomiści.

 

Druga z planowanych debat ma być na temat "funkcjonowania Polski w strefie euro w kierunku na północ Europy". - By zastanowić się, czy model gospodarczy Polski, który dzisiaj mamy, jest zbliżony do tych, które są w północnych czy południowych krajach Europy i co należy zrobić, by gospodarka była konkurencyjna w dłuższym wymiarze czasu - powiedział prezydencki minister.

 

Zobacz także: "Najważniejsze spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro" "Strategiczne zadanie to umocnienie pozycji w UE" Prezydent i Prezes NBP o spełnieniu kryteriów euro Na początku marca na temat wypełnienia przez Polskę kryteriów wejścia do strefy euro prezydent rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką. Temu tematowi poświęcone było także lutowe posiedzenie Rady Gabinetowej. Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk zgodzili się wówczas, że do 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria niezbędne do przyjęcia euro. Obaj uważają, że spełnienie przez Polskę tych kryteriów jest obecnie ważniejsze od wyznaczania daty wejścia do eurolandu. Prezydent zapowiedział wtedy, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem NBP, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi, którym będzie proponował przyjęcie strategii w tej kwestii. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.