przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 31 lipca 2011

List Szefa KPRP do organizatorów i uczestników VIII Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. J. Kaczmarskiego

 Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                                   VIII Festiwalu Piosenki Poetyckiej

                                                                                   imienia Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”

                                                                                   w Kołobrzegu

 
 
 
Szanowni Państwo,
 

przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim przybyłym do Kołobrzegu na VIII Festiwal Piosenki Poetyckiej imienia Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja”.

 

Patron tej imprezy był moim młodszym kolegą w liceum im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Poznaliśmy się w trakcie wieczorów poetyckich, które odbywały się co miesiąc w moim domu, w sąsiedztwie szkoły. Tam usłyszeliśmy po raz pierwszy „Obławę”.


Był początek lat siedemdziesiątych i nikt nie mógł przypuszczać, że już wkrótce Jacek przemieni się w barda ruchu „Solidarności”, a jego piosenki będą śpiewać – bez przesady – miliony Polaków. A jednak tak właśnie się stało, że twórczość uprawiana z potrzeby serca okazała się ważna i potrzebna również innym ludziom.

 

Drugim powodem, dla którego postanowiłem się do Państwa zwrócić, jest Nagroda Specjalna im. Władysława Stasiaka, którą w tym roku ufundowała i przyzna po raz pierwszy Pani Barbara Stasiak. Wszyscy, którzy mieli okazję zetknąć się z moim śp. poprzednikiem na stanowisku Szefa Kancelarii Prezydenta, zgodnie przyznają – bez względu na dzielące ich różnice polityczne – że był on człowiekiem, któremu w pracy zawodowej nie zależało na niczym innym, jak tylko na dobru państwa polskiego. Sądzę, że obie te wyraziste osobowości Jacka i Władka łączyło silne poczucie naszego bezpośredniego udziału w kształtowaniu historii. Obaj też mieli wyraźne wizje Rzeczypospolitej – i choć zapewne nie były one identyczne, to wspólna była im patriotyczna żarliwość.

 

Życzę wszystkim Państwu – artystom, publiczności i organizatorom Festiwalu – umiejętności czerpania mądrości i zachwytu z dorobku i życiowego przesłania, jakie pozostawili po sobie Jacek Kaczmarski i Władysław Stasiak.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.