przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 22 marca 2013

"Kluczowym wyzwaniem - usuwanie barier"

  |   Minister Irena Wóycicka na konferencji "Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie". Minister Irena Wóycicka na konferencji "Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie". Minister Irena Wóycicka na konferencji "Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie". Minister Irena Wóycicka na konferencji "Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie". Minister Irena Wóycicka na konferencji "Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie".

Minister Irena Wóycicka wzięła w piątek udział w konferencji Równe perspektywy. Wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych zamieszkujących tereny wiejskie. Przekazała organizatorom spotkania list Prezydenta RP. Bronisław Komorowski podkreślił, że w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat nastąpił ogromny postęp w społecznym postrzeganiu osób niepełnosprawnych.

 

- Z uznaniem i szacunkiem obserwujemy także zmiany, jakie zachodzą w mentalności samych osób z niepełnosprawnością, czego przejawem jest coraz większa ich aktywność i samodzielność. To znak, że jesteśmy na właściwej drodze do zapewnienia niepełnosprawnym obywatelom pełnego i równego korzystania z praw i podstawowych wolności człowieka - napisał prezydent.

 

Zobacz także: List na konferencję dot. wyrównywania szans osób niepełnosprawnych Bronisław Komorowski przypomniał, że w zeszłym roku podpisał dokumenty ratyfikacyjne Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, która jest dobrym drogowskazem, ale jednocześnie zobowiązaniem do dalszych działań. - Wspólnym zadaniem jest urzeczywistnianie zapisów tej konwencji, tak aby zapewnić wszystkim obywatelom, bez względu na ich dysfunkcje, możliwość samodzielnego życia, dostęp do rehabilitacji i pracy oraz do nauki, kultury i informacji. Kluczowym wyzwaniem w tym obszarze jest stała praca na rzecz usuwania barier z codziennego życia osób niepełnosprawnych -  podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Konferencję, która odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowała Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Cel spotkania to zainicjowanie debaty społecznej dotyczącej sytuacji osób niepełnosprawnych z obszarów marginalizowanych. Głównym tematem była sytuacja niepełnosprawnych z obszarów wiejskich, a także sposoby kompleksowego wsparcia, aktywizacji społecznej i zawodowej tych osób. Podczas konferencji został zaprezentowany stan badań naukowych, jak też perspektywa instytucji rynku pracy i organizacji pozarządowych.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.