przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 marca 2013

Minister Wóycicka: Niepokoi późny przegląd systemu emerytalnego

Minister Irena Wóycicka

Trudno zaakceptować koncepcję wypłat programowanych, jako podstawową formę emerytury z II filara - powiedziała PAP minister Irena Wóycicka. Za niepokojące uznała to, że rząd dopiero na przełomie maja i czerwca ma zająć się przeglądem systemu emerytalnego.

 
- Pierwsze emerytury z nowego systemu będą wypłacane od czerwca 2014 roku. Jest więc mało czasu, zważywszy na czas niezbędny na konsultacje społeczne, proces legislacyjny oraz przygotowanie instytucji odpowiedzialnych za te wypłaty - powiedziała minister Wóycicka.
 
- Niepokojące jest zatem, że rząd dopiero na przełomie maja i czerwca ma zająć się przeglądem systemu emerytalnego, który, jak sądzę, zakreśli kierunkowe propozycje dotyczące wypłat emerytur z filara kapitałowego - dodała.
 
Jej zdaniem należy oddzielić kwestie związane z zarządzaniem składkami emerytalnymi do czasu osiągnięcia przez ubezpieczonych wieku emerytalnego, od kwestii wypłaty emerytur.
 
- Za zarządzanie składkami z filara kapitałowego odpowiadają Powszechne Towarzystwa Emerytalne i w tym zakresie ich propozycje odnoszące się do obniżenia opłat ponoszonych przez ubezpieczonych oraz utworzenia funduszu bezpiecznego dla członków OFE zbliżających się do wieku emerytalnego są warte rozważenia - oceniła minister.
 
Jeśli chodzi natomiast o kwestie wypłaty emerytur – zastrzegła minister Wóycicka - to nie wydaje się zasadne, aby zadanie to miało być przekazane Powszechnym Towarzystwom Emerytalnym, tym bardziej trudno zaakceptować koncepcję wypłat programowanych, jako podstawową formę emerytury z II filara. (PAP, inf. własna)
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.