przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 4 kwietnia 2013

Konsultacje z szefami klubów PO i PSL ws. sądów

Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek z szefami klubów PO i PSL w sprawie obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego sądów rejonowych - poinformował PAP minister Sławomir Rybicki.

 

Jak relacjonował minister Rybicki, podczas rozmowy z Rafałem Grupińskim (PO) i Janem Burym (PSL) prezydent podkreślił, że likwidacja części sądów rejonowych wskutek rozporządzenia ministra sprawiedliwości, bez konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa, była zbyt arbitralna. - Jednocześnie ustawowa próba odebrania ministrowi sprawiedliwości kompetencji do tworzenia i likwidowania sądów i przeniesienie odpowiedzialności w tej sprawie na Sejm, jest też działaniem nieodpowiedzialnym, psującym państwo - powiedział minister.


Jak mówił, prezydent zachęcał obu polityków do szukania racjonalnego i odpowiedzialnego kompromisu jeszcze w trakcie prac nad ustawą obywatelską. Minister zaznaczył, że ostateczną decyzję w sprawie ustawy prezydent podejmie, gdy ta do niego trafi.


Sławomir Rybicki poinformował też, że prezydent zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych, która doprowadzi w przyszłości do racjonalizacji decyzji w zakresie tworzenia i likwidacji sądów w Polsce, wprowadzając trwałe rozwiązania oparte na obiektywnych i racjonalnych przesłankach związanych z kryterium ludnościowym i m.in. kryterium ilości rozpatrywanych spraw.


Jak dodał, również w tej sprawie prezydent przeprowadzi konsultacje z przedstawicielami klubów parlamentarnych.(PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.