przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 kwietnia 2013

Prezydent z satysfakcją przyjął decyzję ws. Łucenki

Prezydent rozmawia przez telefon

Prezydent Bronisław Komorowski z satysfakcją przyjął decyzję prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ułaskawieniu byłego szefa MSW Jurija Łucenki - powiedział PAP w niedzielę prezydencki minister Jaromir Sokołowski. Ta m.in. sprawa była tematem telefonicznej rozmowy obu prezydentów.

 

- W opinii prezydenta to dobry krok służący odbudowaniu pozytywnego wizerunku Ukrainy, co - obok reform - jest warunkiem podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie bieżącego roku – podkreślił minister Sokołowski.

 

Późnym popołudniem prezydent Komorowski w rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Janukowyczowi za działania przybliżające Ukrainę do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie; wyraził też nadzieję, że Ukrainie uda się osiągnąć postęp w spełnianiu warunków podpisania umowy, w tym w przeprowadzeniu reform.

 

Jak relacjonował minister Sokołowski, prezydent Janukowycz zapewnił, że "dokonano istotnego postępu w sprawie zmian prawa wyborczego i trwają prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości".

 

Prezydencki minister przypomniał, że Bronisław Komorowski konsekwentnie apelował o spełnienie warunków niezbędnych do podpisania umowy w trakcie licznych kontaktów z prezydentem Janukowyczem i przedstawicielami ukraińskich władz, ale także z liderami opozycji. - Prezydent RP liczy na konsolidację wszystkich proeuropejskich sił politycznych na Ukrainie w procesie ich zbliżania do Unii Europejskiej - zaznaczył minister Sokołowski.

 

W niedzielę rzeczniczka Janukowycza poinformowała, że prezydent Ukrainy ułaskawił skazanego na cztery lata więzienia Łucenkę.

 

Kwestia uwolnienia Łucenki pojawiała się podczas spotkań Bronisława Komorowskiego z Wiktorem Janukowyczem, m.in. w trakcie Euro 2012. Polski prezydent rozmawiał o tym z ukraińskim prezydentem także podczas wrześniowej wizyty na Ukrainie z okazji otwarcia cmentarza w Bykowni, a także podczas tegorocznych wizyt Janukowycza w Polsce - w lutym w Wiśle i w marcu - w Warszawie.

 

Łucenko, bohater pomarańczowej rewolucji 2004 r. i zagorzały krytyk prezydenta Ukrainy, został skazany za sprzeniewierzenie pieniędzy państwowych w czasach, gdy kierował MSW. Przyznał m.in. swemu kierowcy dodatek emerytalny o równowartości 16 tys. złotych. Opozycjonista uważa, że jego wyrok zapadł z przyczyn politycznych. Stanowisko to podzielała Unia Europejska.

 

Telefoniczna rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy dotyczyła też wyjaśnienia kwestii związanych z podpisaniem memorandum między EuroPolGazem i Gazpromem. - Prezydent Komorowski zapewnił prezydenta Ukrainy, że strona polska nie będzie podejmowała żadnych kroków we współpracy gazowej z Rosją, które stanowiłyby zagrożenie dla interesów Ukrainy - powiedział Jaromir Sokołowski. (PAP)

 


 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.