Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 kwietnia 2013

Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej

  |   Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Minister Olgierd Dziekoński składa wieniec w imieniu Prezydenta RP Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej Uroczystości w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Centrum Opatrzności Bożej

W trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach odbyły się uroczystości upamiętniające 96 ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem. Delegacje władz państwowych oraz rodzin złożyły wieńce przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy.

 

Uroczystości przed pomnikiem rozpoczęły się od odegrania sygnału "Słuchajcie wszyscy". Następnie odczytano nazwiska wszystkich ofiar. O godz. 8.41 trębacz odegrał utwór "Cisza".

 

W imieniu Prezydenta RP wieniec złożył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

 

Przed południem prezydent Bronisław Komorowski wraz z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej związanych z Kancelarią Prezydenta RP wziął udział w mszy, która została odprawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

 

Główne państwowe uroczystości w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęły się po południu od złożenia wieńców w przed tablicą wskazującą miejsce pochówku prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także trzech księży, którzy zginęli pod Smoleńskiem. Wieniec na płycie umiejscowionej nad Panteonem Wielkich Polaków złożyła Karolina Kaczorowska - wdowa po ostatnim Prezydencie RP na uchodźstwie. Wieniec od Prezydenta RP złożył minister Maciej Klimczak. Po uroczystości w części podziemnej świątyni, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, z udziałem biskupa polowego WP Józefa Guzdka, odprawił mszę świętą.

 

W homilii  kard. Kazimierz Nycz mówił, że bez miłości, miłosierdzia i przebaczenia nie odtworzymy trudnej rzeczywistości smoleńskiej. Jak podkreślał, każde przejęcie odpowiedzialności za losy wspólnoty można porównać do tego, jak Jezus powierzył Kościół świętemu Piotrowi. - To powierzenie należy postrzegać także przez krzyż. A krzyż to także miłość, miłosierdzie i przebaczenie. Bez tej perspektywy nie odtworzymy tej trudnej rzeczywistości smoleńskiej - dodał kard. Nycz, wzywając do modlitwy za wszystkie ofiary katastrofy i ich rodziny.

 

Zobacz także: Wieniec pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej W uroczystościach odbywających się w Smoleńsku Prezydenta RP reprezentował Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej. Uczestnicy delegacji złożyli wieńce i zapalili znicze na miejscu katastrofy. Odmówiono też krótką modlitwę ekumeniczną. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu