przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 20 kwietnia 2013

Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim

  |   Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim Symcha Rotem ps. „Kazik” w Pałacu Prezydenckim

Symcha Rotem ps. „Kazik” wraz ze swoją najbliższą rodziną został w sobotę przyjęty w Pałacu Prezydenckim przez ministra Macieja Klimczaka. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Władysław Bartoszewski oraz Doradca Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki. Symcha Rotem przyjechał z Izraela na obchody 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim na osobiste zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Minister Klimczak podziękował Symsze Rotemowi za przybycie do Polski, za przyjęcie Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski, którym został uhonorowany 19 kwietnia, i za przyjęcie zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego. Minister wyraził przekonanie, że niezwykła postać pana Rotema w sposób symboliczny łączy w sobie polskie i żydowskie losy.

 

Zobacz także: Prezydent odznaczył Symchę Rotema "Niech wspólna pamięć pomaga współcześnie" Na zakończenie spotkania goście zwiedzili Pałac Prezydencki i z zainteresowaniem obejrzeli zbiory Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także kolekcję malarstwa z Galerii Rogalińskiej.

 

Wieczorem w Muzeum Historii Żydów Polskich odbyła się premiera filmu „Rotem” w reżyserii Agnieszki Arnold. Jego bohaterem jest Symcha Rotem, jeden z trzech ostatnich żyjących bojowników powstania w Getcie Warszawskim.  Film składa się m.in. z rozmów z Symchą Rotemem zarejestrowanych na przestrzeni osiemnastu lat. Wykorzystano też w nim wiele materiałów zebranych w archiwach i prywatnych zbiorach na całym świecie.

 

Podczas premiery na ręce ministra Macieja Klimczaka zostały złożone podziękowania dla Kancelarii Prezydenta RP za pomoc w realizacji filmu.

 

Symcha Rotem, ps. Kazik, urodzony w 1925 roku w Warszawie jako Szymon Ratajzer, uczestnik Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. W maju 1943 roku podczas Powstania w Getcie Warszawskim uratował z getta kilkadziesiąt osób, które przedostały się na „aryjską stronę” kanałami i zorganizowanym przez „Kazika” transportem zostały wywiezione poza Warszawę.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.