przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Min. Dziekoński: Potrzebna rewizja polityki energetycznej

Prezydent Bronisław Komorowski widzi potrzebę utworzenia centrum zajmującego się kwestiami związanymi z energetyką; opowiada się też za weryfikacją polityki energetycznej państwa - powiedział PAP w poniedziałek prezydencki minister Olgierd Dziekoński.

 

Minister odniósł się w ten sposób do piątkowych zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczących potrzeby jednolitego nadzoru nad całą energetyką. W tym kontekście szef rządu mówił o możliwości powołania ministerstwa energetyki lub pełnomocnika rządu.

 

Olgierd Dziekoński zaznaczył, że "z jednej strony potrzebna jest rewizja polityki energetycznej państwa, a z drugiej strony potrzebne jest miejsce, w którym ta odnowa może być prowadzona, miejsce ewentualnego reagowania na sytuacje, które w tym świecie naczyń połączonych przebiegają bardzo szybko i nagle". Jego zdaniem w takim zespole pracować powinni wysoko usytuowani przedstawiciele ministerstw: gospodarki, skarbu, spraw zagranicznych i środowiska.

 

Minister przypomniał, że prezydent mówił o potrzebie powołania takiego centrum przed ponad tygodniem w jednym z wywiadów. - Pojęcie "centrum" nie oznacza, że musi być to ministerstwo, tylko oznacza, że musi być jakieś miejsce, które potrafi efektywnie, skutecznie i szybko uzyskiwać pełne informacje i że musi być dobra płaszczyzna współpracy, która jest trudna do uzyskania z powodu sektorowej natury administracyjnej - wyjaśnił.

 

Jego zdaniem pojęcie "ministerstwo energetyki" można traktować w kategoriach umownych. - Nie chodzi tutaj o fizyczne ministerstwo, tylko o miejsce, w którym zbierane będą wszystkie informacje na ten temat, z których to informacji będzie wypracowywana polityka energetyczna - podkreślił min. Dziekoński.

 

Minister zwrócił uwagę, że obecna Polityka Energetyczna Polski do 2030 r., przyjęta w 2009 r., powinna zostać zweryfikowana, zrewidowana m.in. ze względu na tzw. trzeci pakiet energetyczny.

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.