Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 19 sierpnia 2011

Minister S.Koziej w Sejmie - o ustawie o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie

Szef BBN Stanisław Koziej

Szef BBN Stanisław Koziej

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, podczas  piątkowej debaty w Sejmie przekonywał posłów do podtrzymania weta prezydenta Bronisława Komorowskiego do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie. Ta ustawa utrwala i promuje niekorzystne rozproszenie potencjału edukacji wojskowej - ocenił.

 

Ustawa tak naprawdę chce komercjalizować szkolnictwo wojskowe. Chce rzucić na rynek jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania wojska, jaką jest szkolenie żołnierza, w tym wypadku – oficera. To niespotykana w skali świata koncepcja - powiedział minister Koziej.

 

Jak dodał, ta ustawa utrwala i promuje niekorzystne rozproszenie potencjału edukacji wojskowej. - Obecnie mamy trzy akademie wojskowe. Ustawa proponuje czwartą. W kolejce czeka piąta. A słyszeliśmy już o zamiarach tworzenia szóstej. Za chwilę akademii w wojsku będzie dwa razy więcej niż dywizji. Stalibyśmy się światową potęgą w akademiach wojskowych - podkreślił szef BBN. Minister zaznaczył, że w Niemczech, mających 1,5-krotnie większą armię, są tylko dwie uczelnie wojskowe o statusie akademickim.

Zobacz także: Prezydent: jest większość do podtrzymania weta  

Zdaniem ministra Kozieja, warto wziąć pod uwagę, że dla samej uczelni dęblińskiej zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest, aby została ona wysoce profesjonalnym centrum szkolenia lotniczego, niż aby na bazie zasobów dęblińskich powstała jeszcze jedna lokalna uczelnia wyższa drugiego stopnia, ukierunkowana na potrzeby cywilnego rynku kształcenia.

 

Szef BBN zapewnił również, że prezydent będzie wspierał nowego ministra obrony narodowej, który kierując się racjami merytorycznymi chce przeprowadzić konsolidacyjną reformę szkolnictwa wojskowego.

 

Zobacz treść wystąpienia szefa BBN Stanisława Kozieja w Sejmie.

Poleć znajomemu