przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Minister Nowak o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy

Na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego z jednodniową wizytą do Polski przybędzie we wtorek ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz. Politycy spotkają się w prezydenckiej rezydencji na Półwyspie Helskim.

 

- To jest czysto prywatna wizyta Wiktora Janukowycza – powiedział PAP przebywający w poniedziałek w Gdańsku prezydencki minister Sławomir Nowak. Jak dodał, zaproszenie do prezydenta Ukrainy zostało wystosowane przed kilkoma miesiącami.

- Prezydent Komorowski chce uprawiać dyplomację czasami w trochę nieformalny sposób. Niedawno gościł w Helu kanclerz Niemiec Angelę Merkel z mężem. Teraz spotkanie z prezydentem Janukowyczem. Chcielibyśmy, by ta dyplomacja była na takich różnych poziomach rozgrywana: bardziej miękko, czasem trochę twardziej – dodał minister Nowak.

Przypomniał, że we wrześniu w Warszawie odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego, a - jak podkreślił - Ukraina jest największym partnerem w ramach tego programu. Zwrócił też uwagę, że końca dobiegają prace nad umową stowarzyszeniową między Unią Europejską a Ukrainą.

Według Sławomira Nowaka, w czasie wizyty poruszana będzie też zapewne sprawa aresztowania Julii Tymoszenko. Zaniepokojenie w związku z aresztowaniem b. premier wyraziło m.in. polskie MSZ, a także dyplomacja rosyjska i amerykańska. Fakt ten wzbudził też niepokój Brukseli i może zablokować podpisanie z Kijowem umowy stowarzyszeniowej.

Minister Nowak ocenił, że w stosunkach dyplomatycznych Komorowski jest naturalnym liderem współpracy zagranicznej Polski ze Wschodem. - Odwiedził wszystkie państwa Partnerstwa Wschodniego poza Białorusią. Wszystkie kraje odwiedził jeszcze przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w czasie naszej prezydencji – przypomniał. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.