przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 9 maja 2013

Min. Sokołowski: Wizyta we Francji bardzo udana

Jako bardzo udaną ocenił minister Jaromir Sokołowski dwudniową wizytę państwową Prezydenta Bronisława Komorowskiego we Francji. - Relacje polsko-francuskie są bardzo szczególne – zaznaczył minister w rozmowie w Polsat News.


- Bardzo udana wizyta w kilku planach zarówno symbolicznym, który w polityce jest bardzo ważny, jak i współczesnym, który też jest bardzo ważny – mówił Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

- Będąc w Paryżu, uczestnicząc w różnych spotkaniach poczułem jak ważna jest rola symboli w uprawianiu polityki, również historycznej – zaznaczył. Wskazywał na wspólne uroczystości pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu z okazji 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie i złożenie wspólnego wieńca przez prezydentów Polski i Francji. Jak dodał, jeden wspólny wieniec świadczy o tym, że Francuzi chcieli bardzo wyraźnie podkreślić zaangażowanie polskie w zwycięstwo.
 

Zobacz także: "Polska za wzmocnieniem współpracy z Francją" Prezydent z wizytą w Republice Francuskiej 68. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie Minister wspomniał, że prezydent złożył kwiaty w Panteonie na sarkofagach Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, Jeana Moulina oraz Jeana Monneta – jednego z ojców założycieli UE. - Prezydent chciał bardzo świadomie wykonać ten gest – zaznaczył.
 

Minister zaznaczył, że wizyta odbywała się w takim historycznym duchu pomiędzy dniem zakończenia wojny a ideą integracyjną. – Prezydent cały czas podkreślał, że integracja europejska jest odpowiedzią na koszmar wojny – powiedział.
 

- Zależało nam też na tym – mówił Jaromir Sokołowski – aby poza udziałem żołnierzy WP oraz kombatantów w uroczystości pod Łukiem Triumfalnym zacieśniono współpracę wojskową i tak się stało. Bo - jak powiedział - ministrowie obrony Polski i Francji podpisali list intencyjny ws. współpracy.
 

Minister zwrócił uwagę, że bardzo ważnym obszarem współpracy jest również współpraca gospodarcza. Dodał, że Francja jest naszym czwartym partnerem w eksporcie, piątym – w imporcie w UE, a jeżeli chodzi o inwestycje to jest trzecim inwestorem – po Holandii i Niemczech. Wskazał, że prezydent spotkał się w Paryżu z francuskimi przedsiębiorcami, zachęcając ich do inwestowania nad Wisłą.
 

– Udało się pokazać, że na pięknej przeszłości polsko-francuskiej można budować relacje również dzisiaj – podkreślił Jaromir Sokołowski. To znaczy – dodał – czerpiąc z historii, emocji można budować szczególne relacje polsko-francuskie dzisiaj, na czym prezydentowi Komorowskiemu zależało od samego początku.
 

Minister mówił też, że Polsce zależy też na poparciu Francji dla umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. – Prezydent Komorowski przekonuje prezydenta Hollande'a, że jeżeli Europa chce odgrywać znacząca rolę geopolityczną to kwestia stowarzyszenia Ukrainy i przybliżania Ukrainy do Unii ma dla nas kolosalne znaczenie – podkreślił Jaromir Sokołowski.
 

I kolejna sprawa – powiedział minister - to gotowość Francji na myślenie w kierunku włączania Polski w mechanizmy decyzyjne wewnątrz strefy euro, zanim Polska do tej strefy przystąpi czyli rodzaj uprzywilejowanego statusu dla Polski w ramach procesu dochodzenia do polskiego członkostwa w unii walutowej.

 

Minister Sokołowski, który był także gościem I Programu Polskiego Radia mówił również o planowanej na poniedziałek i wtorek wizycie w Chorwacji. Przypomniał, że podpisanie traktatu akcesyjnego z Chorwacją miało miejsce podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Akcentował, że niebawem w UE znajdzie się nowy kraj członkowski, niezwykle Polsce życzliwy, zainteresowany współpracą, stąd pomysł, aby udać się z wizytą do Chorwacji jeszcze przed akcesją.

 

Podkreślił też, że Chorwacja już jako pełnoprawny członek UE od 1 lipca 2013 r. będzie decydowała o wielu kwestiach, choćby o sprawie stowarzyszenia Ukrainy z Unią.  - Chorwacja jest bardzo ważnym partnerem , ważnym partnerem na Bałkanach, również ważnym partnerem biznesowym. Prezydentowi będzie towarzyszyła grupa przedsiębiorców i liczymy na intratne kontakty - dodał minister Sokołowski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.