przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 15 maja 2013

Min. Sokołowski: Chorwacja interesującym partnerem

Minister Jaromir Sokołowski podkreślał w środowej rozmowie w TVP Info, że Chorwacja jest dla Polski interesującym partnerem. Wskazywał też, że dziś relacje gospodarcze stanowią podstawowy element relacji międzynarodowych.


- Wizyta w Chorwacji była w pełni zbalansowana, było mocny aspekt polityczny, ale także gospodarczy – powiedział Podsekretarz Stanu w KPRP Jaromir Sokołowski. Przypomniał, że prezydentowi towarzyszyła grupa przedsiębiorców, którzy są zainteresowani obecnością na chorwackim rynku . - Jest szansa na zrobienie dobrych interesów – ocenił minister.
 

Jaromir Sokołowski wskazywał, że wizyty zagraniczne Bronisława Komorowskiego mają element gospodarczy - czasem prezydentowi towarzyszy delegacja biznesu, a czasem Bronisław Komorowski uczestniczy w spotkaniu gospodarczym – tak, jak było we Francji, gdzie zachęcał francuskich inwestorów do współpracy z Polską.
 

Zobacz także: Prezydent z oficjalną wizytą w Chorwacji „Polska czuje satysfakcję z wejścia Chorwacji do UE” "Biznes fundamentem współpracy i przyjaźni" - W dzisiejszym świecie zarówno prezydenci, jak i szefowie rządów, ministrowie spraw zagranicznych wybierając się w podróż bardzo często zapraszają na pokład samolotu przedstawicieli biznesu. Dlatego, że dziś to relacje gospodarcze stanowią o podstawowej tkance relacji międzynarodowych i w oparciu o relacje biznesowe bardzo często buduje się szczególne relacje polityczne – mówił minister.
 

Ale – zaznaczył – bardzo często zdarza się tak, że to przedstawiciele rządów, głowy państw stwarzają szczególnie korzystny klimat polityczny do tego, aby podpisywać intratne kontrakty, zacieśniać więzy biznesowe. - To zupełnie naturalny standard relacjach międzynarodowych - dodał.
 

- Chorwacja jest interesującym partnerem Polski. Od 1 lipca jako pełnoprawny członek UE będzie również współdecydowała w tak istotnej dla Polski sprawie jak umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią – mówił Jaromir Sokołowski. Jak dodał, polski prezydent rozmawiał o Ukrainie z chorwackimi politykami. – Widzimy tu daleko posuniętą otwartość i gotowość Chorwacji do wspierania polskiego stanowiska w tej sprawie – zaznaczył minister.

 

W telewizji Polsat News minister Sokołowski podkreślał, że Polska stara się przekonywać Ukrainę do przeprowadzenia koniecznych reform, bo ich przeprowadzenie może oznaczać podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. Jak zaznaczył, umowa stowarzyszeniowa wyznacza perspektywę europejską dla tego kraju, co jest wielką szansą na modernizację Ukrainy i na jej stałe związanie z Zachodem. - A to leży w interesie Polski – powiedział minister. Akcentował, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z Unią to dla Polski ważny cel.


UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 r. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 r.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.