przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 22 maja 2013

Min. Wóycicka na konferencji o polityce prorodzinnej

Konferencja pt.   |   Konferencja pt."(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" z udziałem minister Ireny Wóycickiej Konferencja pt."(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" z udziałem minister Ireny Wóycickiej Konferencja pt."(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" z udziałem minister Ireny Wóycickiej Konferencja pt."(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" z udziałem minister Ireny Wóycickiej Konferencja pt."(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" z udziałem minister Ireny Wóycickiej Konferencja pt."(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" z udziałem minister Ireny Wóycickiej

Konferencja pt. "(Nie) Równość płci - ile to kosztuje?" o poszukiwaniu równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym zorganizowały w Warszawie: ambasada Szwecji, Instytut Szwedzki oraz Instytut Spraw Publicznych. W konferencji udział wzięli m.in.: Irena Wóycicka, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Maria Arnholm, szwedzka Minister ds. Równouprawnienia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej i Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

 

Podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka wskazywała, że choć docenia obecne podejście rządu do polityki rodzinnej, to trzeba w tej sprawie głębszego spojrzenia. Podkreślała, że w Polsce potrzeba m.in. zmiany w podejściu do organizacji czasu pracy pracownika-rodzica poprzez jego uelastycznienie oraz upowszechnienia pracy na część etatu.

 

Przypomniała, że Kancelaria Prezydenta zaproponowała poprawki do ustawy o urlopach rodzicielskich, które miały wdrożyć takie mechanizmy. Ponieważ jednak ustawa procedowana jest pod dużą presją czasu, przyjęto rozwiązanie, że po półtora roku jej funkcjonowania minister pracy dokona jej przeglądu i wówczas nastąpi ewentualna nowelizacja.

 

Szwecja ma obecnie najwyższy w Europie odsetek kobiet aktywnych zawodowo - 76,8 proc. Szwedek w wieku produkcyjnym pracuje. Wśród Polek to zaledwie 57,5 proc. Jednocześnie w Szwecji rodzi się więcej dzieci (1,9 dziecka na kobietę) niż przewiduje średnia europejska i znacznie więcej niż w Polsce (1,3).

 

Urlop rodzicielski trwa w Szwecji 16 miesięcy (480 dni). Większość tych dni wykorzystują kobiety. Wykorzystanie urlopu jest maksymalnie elastyczne: można go wykorzystywać w trybie miesięcznym, tygodniowym, ale także dziennym lub nawet godzinnym. Przez 13 miesięcy zasiłek rodzicielski wynosi 80 proc. ostatniego wynagrodzenia (maksymalnie 910 koron szwedzkich dziennie, czyli ok. 430 zł), przez pozostałe 90 dni wynosi on 180 koron dziennie (ok. 85 zł). (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.