przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 27 maja 2013

Min. Dziekoński na III Lubuskim Forum Samorządowym

Minister Olgierd Dziekoński na III Lubuskim Forum Samorządowym (fot. Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego)   |   Minister Olgierd Dziekoński na III Lubuskim Forum Samorządowym (fot. Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego) Minister Olgierd Dziekoński na III Lubuskim Forum Samorządowym (fot. Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego)

Minister Olgierd Dziekoński wziął w poniedziałek udział w III Lubuskim Forum Samorządowym w Zielonej Górze. Forum organizował Urząd Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Podczas spotkania, które odbywało się pod hasłem „Lubuskie – zarządzanie poprzez nowoczesne e – technologie” przedstawione zostały zmiany, jakie zaszły w  województwie lubuskim w obszarze cyfryzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego, dzięki wykorzystaniu e-usług w różnych dziedzinach życia. III Lubuskie Forum Samorządowe odbyło się z okazji  Dnia Samorządu Terytorialnego, który w tym roku obchodzi swoje 15-lecie.

 

Tematem wystąpienia ministra Dziekońskiego było sprawne i skuteczne zarządzanie oraz rola samorządu w procesie zarządzania. - Z jednej  strony mówi się, że samorząd to usługi publiczne, ale z drugiej strony wiem, że celem działania samorządów jest także stymulowanie możliwości rozwoju. To wynika z logiki funkcjonowania samorządu – mówił minister. Jego zdaniem, celem działania państwa jest zapewnienie wyższego poziomu PKB, ale z drugiej strony w dzisiejszych czasach pojawia się w zarządzaniu dobre samopoczucie uczestników zarządzania. Chodzi o to, żebyśmy czuli się lepiej. A kiedy się czujemy lepiej? Kiedy mamy poczucie stabilności i zakorzenienia oraz poczucie pewności, ale również wtedy kiedy mamy poczucie współuczestnictwa, kiedy mamy poczucie, że możemy współdziałać. Zaznaczenie swojego "ja" jest dla nas niezwykle ważne. To wynika ze świadomości perspektywy rozwoju – przekonywał minister Dziekoński.

 

Podczas swojego wystąpienia gość Forum zastanawiał się także nad tym, co w praktyce oznacza dobre zarządzanie. Jak zaznaczył, ważna jest racjonalna alokacja zasobów i efektywne ich wykorzystanie. Ważne jest także weryfikowanie rezultatów. Podkreślił także, że niezwykle istotne jest zaufanie do instytucji publicznych. Minister mówił ponadto o istocie informacji publicznej, w której niezwykle istotna jest e-technologia. Jego zdaniem to ona odgrywa teraz niezwykle ważna rolę w zarządzaniu. Olgierd Dziekoński mówił także o nowej roli samorządu, jaką jest budowanie informacji publicznej – wiarygodnej, powszechnie dostępnej i spójnej.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.