przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 8 czerwca 2013

W niedzielę prezydent Komorowski z wizytą na Łotwie

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w niedzielę z jednodniową, roboczą wizytą na Łotwę. Odwiedzi Rygę i Dyneburg. Spotka się z łotewskim prezydentem Andrisem Berzinisem i Polonią.


W Rydze odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem prezydentów Polski i Łotwy. Jak powiedział PAP minister Jaromir Sokołowski, głównym tematem rozmów będzie współpraca polsko - łotewska m.in. w zakresie energetyki, infrastruktury i bezpieczeństwa regionalnego.


- Prezydenci omówią też kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim i perspektywą szczytu partnerstwa w listopadzie w Wilnie, głównie perspektywą podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE - podkreślił minister Sokołowski.


Jak mówił, Bronisław Komorowski będzie też chciał usłyszeć od prezydenta Berzinisa łotewskie oceny dotyczące dochodzenia tego kraju do strefy euro. - Prezydent Komorowski będzie chciał poznać łotewskie doświadczenia i drogę do strefy euro - dodał minister. Łotwa planuje przyjąć wspólną europejską walutę z początkiem 2014 roku.


W zakresie energetyki poruszony ma być m.in. temat interkonektora gazowego, który połączy Polskę z Litwą. - Przez interkonektor gazowy litewsko-łotewski być może będzie istniała możliwość korzystania z podziemnych magazynów gazu na Łotwie. To perspektywa, która interesuje polski GazSystem - mówił Jaromir Sokołowski.


W Dyneburgu prezydenci Komorowski i Berzinis wezmą udział w podpisaniu deklaracji o współpracy partnerskiej pomiędzy Województwem Małopolskim a Regionem Łatgalii.
- Prezydent jest patronem współpracy regionalnej między Małopolską a Łatgalią. Namawiał oba regiony do podpisania tego porozumienia - zaznaczył minister Sokołowski.
W trakcie wizyty prezydenta Komorowskiego w Twierdzy Dyneburskiej odsłonięta zostanie także tablica poświęcona Leonowi Broel-Platerowi i innym uczestnikom Powstania Styczniowego.


Leon Plater był bohaterem Powstania Styczniowego w Inflantach Polskich. Uczestniczył w napadzie na transport broni pod Krasławiem, po którym został ujęty. W przesłuchaniu przypisał sobie całą winę za organizację i kierowanie napadem. Plater został rozstrzelany przy Twierdzy Dyneburskiej.


Prezydenci Polski i Łotwy wezmą też udział w części zamykającej seminarium naukowe "Mniejszość polska w Łatgalii: 1863 i obecnie”.


Bronisław Komorowski spotka się również z przedstawicielami Polonii na Łotwie. Jak powiedział minister Sokołowski, prezydent Polski będzie chciał wyrazić satysfakcję z bardzo życzliwego stosunku władz łotewskich wobec Polaków mieszkających na Łotwie. (PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.