przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 12 lipca 2013

Weto do ustawy o okręgach sądowych - podtrzymane

Sejm podtrzymał w piątek weto prezydenta Bronisława Komorowskiego do ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych (zgłoszonej jako projekt obywatelski). 

 

Obecny w piątek w Sejmie Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof H. Łaszkiewicz ocenił, że ten projekt jest zły i niewykonalny. - Są niedociągnięcia, które powodują, że to jest ustawa niewykonalna - podkreślił.

 

Zobacz także: Minister Łaszkiewicz w Sejmie nt. ustawy o okręgach sądowych Projekt ws. racjonalnej organizacji sądów Jednocześnie do dalszych prac w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka trafił prezydencki projekt ws. organizacji sądów.

 

26 czerwca br. prezydent podjął decyzję o skierowaniu do ponownego rozpatrzenia ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych.  Przedstawił również własną propozycję uporządkowania sytuacji sądów, w ramach inicjatywy legislacyjnej skierował do Sejmu - projekt zmian ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

 

Celem zaproponowanych przez prezydenta rozwiązań dotyczących organizacji sądów rejonowych jest wskazanie jasnych, czytelnych i obiektywnych kryteriów, zgodnie z którymi tworzenie i znoszenie sądów rejonowych uwarunkowane miałoby być liczbą rozpatrywanych spraw i liczbą mieszkańców.

 

Proponowana przez prezydenta nowelizacja przewiduje rozwiązanie racjonalne: pozostawia Ministrowi Sprawiedliwości kompetencje do tworzenia i znoszenia sądów, ale jednocześnie wprowadza precyzyjne kryteria, na których minister powinien się opierać, decydując o tworzeniu lub znoszeniu sądu.

(Inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.