przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 25 lipca 2013

Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej”

  |   Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej” Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej” Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej” Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej” Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej” Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej” Pierwsze czytanie w Sejmie „ustawy krajobrazowej”

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu tzw. ustawy krajobrazowej. W trakcie dyskusji posłowie opowiedzieli się za skierowaniem go do dalszych prac w komisji.

 

Celem przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu jest wdrożenie zapisów Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, a w związku z tym wprowadzenie niezbędnego minimum regulacji, bez których krajobraz Polski nie będzie wystarczająco chroniony.

Projekt ustawy wprowadza m.in. urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu, które będą ustanawiane przez sejmik województwa dla poszczególnych zdefiniowanych prawnie krajobrazów priorytetowych, w oparciu o tzw. audyt krajobrazowy. Ponadto w projekcie znalazły się obostrzenia dla wznoszenia tzw. dominant krajobrazowych. Przewidziano również możliwość wprowadzenia przez gminę zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń.


- Zaproponowane opłaty od reklam mogłyby służyć pewnemu rygorowi wobec tych reklam, które ustanowione są niezgodne z zasadami przyjętymi w prawie miejscowym - mówił w Sejmie minister w Olgierd Dziekoński.

 

Zobacz także: Projekt ustawy o wzmocnieniu narzędzi ochrony krajobrazu W trakcie dyskusji posłowie opowiedzieli się za skierowaniem go do dalszych prac w komisji. PiS, PSL, a także Solidarna Polska mają jednak zastrzeżenia do niektórych zapisów. (PAP, inf. własna
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.