przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Spotkanie na temat projektu ustawy samorządowej

  |   Spotkanie nt. projektu ustawy samorządowej Spotkanie nt. projektu ustawy samorządowej Spotkanie nt. projektu ustawy samorządowej Spotkanie nt. projektu ustawy samorządowej Spotkanie nt. projektu ustawy samorządowej

Prezydencki projekt ustawy samorządowej może jeszcze w sierpniu trafić do Sejmu - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. W poniedziałek spotkał się on z przeciwnikami zaostrzenia zasad odwoływania władz lokalnych w referendach, co zakłada projekt.

 

W spotkaniu z ministrem Dziekońskim uczestniczyli m.in.: prof. Lech Królikowski - przewodniczący Rady Dzielnicy Warszawa Ursynów, Paweł Kukiz reprezentujący Ruch na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych oraz Waldemar "Major" Fydrych z Fundacji "Pomarańczowa Alternatywa".

 

Podczas spotkania zwrócili się oni o przeprowadzenie dodatkowych, minimum sześciomiesięcznych konsultacji społecznych i wywołanie "szeroko zakrojonej debaty publicznej" na temat zapisów dot. podniesienia progu w referendach dotyczących odwołania władz lokalnych.

 

Minister w rozmowie z PAP poinformował, że podczas spotkania przedstawiony został przebieg procesu konsultacyjnego. Jak zaznaczył, proces ten był bardzo głęboki, trwał już praktycznie od dwóch lat. - Zwróciliśmy uwagę, że projekt przygotowany przez Kancelarię Prezydenta został przedstawiony już ponad dwa lata temu. Był czas na debatę, był czas na dyskusję - powiedział minister Dziekoński. Zaznaczył jednak, że uwagi zgłaszane przez środowiska, których przedstawiciele uczestniczyli w poniedziałkowym spotkaniu, będą miały jakiś wpływ na przebieg prac parlamentarnych.

 

Jak mówił, podczas spotkania przedstawiciele kancelarii starali się rozwiać wątpliwości wobec zapisów dot. referendów, wskazując na pewne doświadczenia, które wynikają z dobrze funkcjonujących demokracji lokalnych.

 

- Pokazywaliśmy również, że pewien element stabilności władzy jest konieczny, by dyskusja o zarządzaniu lokalnym przeszła od dyskusji personalnej do dyskusji merytorycznej - dodał.

 

Minister Dziekoński uważa, że na krytyczne głosy pod adresem niektórych zapisów prezydenckiej ustawy wpływ może mieć referendalna sytuacja w Warszawie i innych miastach. - Być może ten stan obecny w jakimś stopniu wpływa na odbiór tego rozwiązania (dot. podniesienia progu), które przecież przez dwa lata nie budziło żadnych wątpliwości - ocenił. Zapowiedział, że prezydencki projekt trafi do Sejmu na początku sezonu politycznego - nie jest wykluczone, że jeszcze w tym miesiącu. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.