przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 19 września 2013

Min. Wóycicka przed spotkaniem z marszałkami

Prezydent Bronisław Komorowski weźmie w piątek w Toruniu udział w obradach Konwentu Marszałków Województw RP poświęconych programowi polityki rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny”.

 

Minister Irena Wóycicka w czwartkowej rozmowie z dziennikarzami poinformowała, że podczas spotkania omówione zostaną trzy tematy: prezydencki program polityki rodzinnej; możliwości wykorzystania środków europejskich z przyszłej perspektywy budżetowej na rzecz realizacji tego programu w samorządach oraz upowszechnianie Karty Dużych Rodzin (uprawniającej rodziny wielodzietne do ulg i zniżek, np. w komunikacji publicznej, instytucjach kulturalnych, czy sportowych itd.).

 

Rozmowa, jak dodała, dotyczyć będzie włączania się samorządów wojewódzkich w tworzenie tej karty i ich współpracy z samorządami niższego szczebla. Minister zwróciła uwagę, że prezydent podczas licznych podróży po Polsce zawsze poruszał kwestie polityki rodzinnej; jak oceniła, owocem tych rozmów jest zaangażowanie województw w działania na rzecz wsparcia rodzin wielodzietnych.

 

Minister poinformowała także , że prezydent chce, by do końca tej kadencji Sejmu wprowadzona została nowa ulga na dzieci polegająca na ustanowieniu kwoty wolnej od podatku, uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie.  - Z punktu widzenia priorytetów prezydenta najważniejsze to: wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do końca kadencji tego Sejmu; po drugie wprowadzenie ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin i upowszechnianie takich kart w gminach i województwach; po trzecie wykorzystanie środków europejskich na rzecz tworzenia instytucji, usług dla rodzin, poprawy ich sytuacji mieszkaniowej oraz większa elastyczność organizacji czasu pracy sprzyjająca rodzicom - powiedziała PAP i IAR Irena Wóycicka.

 

Wśród rekomendacji zawartych w programie „Dobry Klimat dla Rodziny” jest właśnie m.in. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dzieci, a także postulat ws. utworzenia Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin i wprowadzenie kompleksowej polityki mieszkaniowej dla osób mniej zamożnych.

 

Zobacz także: „Opolska karta może być drogowskazem dla innych” Karty Dużych Rodzin wprowadziło jak dotąd około 80 gmin. We wtorek w Opolu, w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego, podpisane zostało porozumienie dotyczące Opolskiej Karty Rodziny i Seniora - inicjatywy na rzecz partnerskiej współpracy i wsparcia rodzin wielodzietnych, zastępczych oraz osób starszych w województwie opolskim.(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.