przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 22 września 2013

Otwarcie Targów Smaki Regionów w Poznaniu

  |   Otwarcie Targów Smaki Regionów w Poznaniu Otwarcie Targów Smaki Regionów w Poznaniu Otwarcie Targów Smaki Regionów w Poznaniu

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz otworzył Targi „Smaki Regionów” w Poznaniu. „Smaki Regionów” rozpoczęły, trwający blisko tydzień, cykl poznańskich targów branży spożywczej (Polagra Food, Polagra Tech, Polagra Gastro).

 

Podczas uroczystości otwarcia minister Dariusz Młotkiewicz zapewnił, że prezydent Bronisław Komorowski jest zwolennikiem regionalnych potraw, a także opowiada się za łączeniem konkurencyjności, z tym co tradycyjne i ważne dla naszej kultury narodowej. Wspomniał również, że tydzień przed targami w Poznaniu poświęconymi promocji tradycyjnych i regionalnych specjałów oraz bogactwu polskiej kuchni, odbyły się Dożynki Prezydenckie w Spale, podczas których ponad 10 tysięcy zwiedzających obejrzało prezentacje i zasmakowało specjałów przygotowanych przez wszystkie polskie regiony.

 

Minister zaznaczył, że właśnie samorząd – tak administracyjny, jak i gospodarczy – odgrywa ogromną rolę w promowaniu lokalnych wyrobów.

 

Zdaniem ministra Młotkiewicza produkcja regionalnych i tradycyjnych produktów może i powinna stać się jednym z motorów lokalnego rozwoju oraz szansą na konkurencyjne funkcjonowanie na rynku tysięcy małych gospodarstw. - Nie można zapomnieć, że właśnie wytwarzanie i sprzedaż tradycyjnej, regionalnej i ekologicznej żywności jest często jedyną szansą na rozwój małych gospodarstw, których w Polsce jest ponad 1,2 miliona! Tam, gdzie nie da się konkurować ceną, trzeba konkurować jakością. Mała skala produkcji i wysoka jakość tworzą naturalną parę – powiedział minister.

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP wziął także udział w uroczystości wręczenia nagród „Perła 2013” i „Klucz do Polskiej Spiżarni”, które już po raz XIII trafiły do laureatów konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Minister Dariusz Młotkiewicz wręczył również dyplomy przedstawicielom firm i gospodarstw, które dołączyły do grona podmiotów wyróżnionych znakiem „Jakość, Tradycja” w ramach zarządzanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego systemu gwarancji i certyfikacji żywności regionalnej i tradycyjnej.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.