przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 26 września 2013

"Mniejszość nie może zmieniać decyzji większości"

  |   Minister Olgierd Dziekoński w Sejmie Minister Olgierd Dziekoński w Sejmie Minister Olgierd Dziekoński w Sejmie

Podniesienie progu ważności referendum ws. odwołania władz jest troską o to, by mniejszość nie mogła zmieniać decyzji większości - tak minister Olgierd Dziekoński przekonywał posłów do projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie.

 

W czwartek Sejm debatował nad prezydenckim projektem ustawy o współdziałaniu w samorządzie. Jak mówił minister Dziekoński, propozycja stanowi rozważną odpowiedź na wyzwania i problemy stojące dziś przed Polską.

 

Ocenił, że uchwalenie ustawy przyczyni się do pobudzenia nowej jakości działań, które znajdą swoje odzwierciedlenie w rozwoju lokalnym i regionalnym i zaspokajaniu potrzeb społecznych.

 

- Czas na przejście od demokracji walki do demokracji współpracy, bo współpraca buduje nową przestrzeń możliwości rozwojowych - przekonywał, odnosząc się do idei prezydenckiego projektu. Zaznaczył, że ma on dać narzędzia prawne, które umożliwią taką współpracę.

 

Olgierd Dziekoński przyznał, że zawarte w projekcie propozycje dotyczące referendów mogą budzić kontrowersje. Referenda lokalne według projektu byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób - obecnie referendum jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania.

 

Wyjątkiem w prezydenckiej propozycji jest referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu. Obecnie referendum takie jest ważne, jeżeli wzięło w nim udział nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

 

Minister Dziekoński argumentował, że akt wyborczy jest swoistą umową społeczną, powierzeniem wybranym osobom na określony czas możliwości sprawowania władzy. Jak mówił, zarządzanie publiczne wymaga stabilności. Odnosząc się do podniesienia progu ważności referendum ws. odwołania władz, podkreślił, że chodzi o to, by mniejszość nie mogła zmieniać decyzji większości, która uczestniczyła w wyborach. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.