przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 7 października 2013

Nauczyciele wyróżnieni Nagrodą im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata"

  |   Uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Fot. Tomasz Kaczor Uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Fot. Tomasz Kaczor Uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Fot. Tomasz Kaczor Uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata". Fot. Tomasz Kaczor

Nauczyciele, którzy uczą i wychowują młodzież w duchu tolerancji i odpowiedzialności za drugiego człowieka, odebrali w poniedziałek nagrody i wyróżnienia w konkursie imienia Ireny Sendlerowej, bohaterki II wojny światowej. W tegorocznej edycji zwyciężyła Marina Hulia, Rosjanka od dwudziestu lat mieszkająca w Warszawie.

 

Gratulacje i podziękowania od Prezydenta RP za „wytrwałe poszukiwanie skutecznych metod pracy z dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę i bolesne doświadczenie uchodźstwa, za odwagę w podejmowaniu tematów trudnych i za oddanie, z jakim wykonuje pracę nauczycielki“ przekazała minister Irena Wóycicka, odczytując list Bronisława Komorowskiego skierowany do Laureatki Konkursu. Zobacz także: List prezydenta z okazji uroczystości wręczenia Nagrody imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” W uroczystości wzięła też udział Doradca Prezydenta RP Joanna Staręga-Piasek.

 

Nagrodzona w siódmej edycji konkursu Marina Hulia poświęciła się pracy z dziećmi skrzywdzonymi przez wojnę oraz uchodźcami dotkniętymi stresem pourazowym i szokiem kulturowym, głównie Czeczenami i Inguszami. W swej metodzie nauczania wykorzystuje sztukę, traktując ją jako platformę spotkania z przedstawicielami różnych kultur w myśl zasady głoszonej przez Irenę Sendlerową, że rasa, narodowość i religia nie mają znaczenia. Liczy się to, jakimi jesteśmy ludźmi.

 

Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" honoruje pracę nauczycieli i pedagogów na rzecz tolerancji, podkreślania różnorodności kulturowej oraz niesienia pomocy potrzebującym. Jest hołdem składanym patronce, która podczas II wojny światowej wraz z innymi działaczami podziemia uratowała około 2500 żydowskich dzieci.

 

Kapituła przyznała też dziewięć wyróżnień. Laureatami wyróżnienia specjalnego zostali Mariusz Cielecki, Katarzyna Iwińska i Dominik Piotrowski - wychowawcy i nauczyciele w Zakładzie Poprawczym w Poznaniu, współorganizatorzy biegu "Run of Spirit", współpracownicy jednego z poznańskich hospicjów, angażujący młodzież w projekty dotyczące pamięci narodowej.

 

Wyróżnienia otrzymali też nauczyciele: Zofia Cofałka z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Chorzowie, Izabela Kaleta z Zespołu Szkół w Woli Jachowej, Iwona Kryczka z Gimnazjum na 9 im. Hieronima Dekutowskiego w Lublinie, Mariusz Sokołowski z gimnazjum im. ks. Rabczyńskiego w Wasilkowie, Barbara Subko ze Szkoły Francuskiej w Warszawie, Ewelina Waląg z LO im. Adama Mickiewicza w Górze, Teresa Witkowska z Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze oraz Anna Włodek z II LO w Tarnowskich Górach.

 

Organizatorami przyznawanej od 2006 roku Nagrody są Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu w Polsce oraz Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.(inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.