przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 16 października 2013

Minister Młotkiewicz na XIV Kongresie Gmin Wiejskich RP

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz wziął w środę udział w XIV Kongresie Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, który odbył się w Serocku. Honorowy patronat nad obradami Kongresu objął Prezydent RP Polskiej Bronisław Komorowski.


Kongresy Gmin Wiejskich RP są od czternastu lat największymi w kraju, prestiżowymi spotkaniami przedstawicieli gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, służącymi do wymiany doświadczeń i prezentacji przez środowisko samorządowe przedstawicielom rządu i parlamentarzystom własnych problemów i sugestii ich rozwiązania.


Głównym przesłaniem XIV Kongresu było określenie pespektyw rozwoju obszarów wiejskich w najbliższych latach, szczególnie w kontekście możliwego wsparcia tego procesu z funduszy europejskich na lata 2014-2020.
 

Podczas uroczystości Minister Dariusz Młotkiewicz odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego skierowany do uczestników i organizatorów Kongresu.

- Kongres Gmin Wiejskich jest jednym z najważniejszych miejsc, gdzie dyskutuje się o sprawach polskiej wsi i wyzwaniach podejmowanych przez lokalne wspólnoty. Cieszę się, że spotykają się tutaj samorządowcy, politycy i eksperci, aby razem debatować nad perspektywami rozwoju obszarów wiejskich. To kwestie, które powinny przyciągać uwagę nas wszystkich, bo nie można dzielić Polski na wiejską i miejską. Wiejska Polska to po prostu ważna część całości -  – napisał prezydent.


W liście prezydent podniósł również kwestię potrzeby lepszych regulacji prawnych i rozwiązań, które będą sprzyjały rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego i ułatwią współpracę organów demokracji lokalnej. Prezydent poinformował również uczestników Kongresu o skierowaniu do Sejmu prezydenckiego projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego.


W Kongresie wzięli udział także Minister Rozwoju Regionalnego Pani Elżbieta Bieńkowska, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pani Zofia Szalczyk, Wiceminister Gospodarki Pan Jerzy Witold Pietrewicz a także przedstawiciele Parlamentu.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.