przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 23 października 2013

Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny”

  |   Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Irena Wóycicka na „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka wzięła udział w „Forum dla rodziny” zorganizowanym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  Minister w swoim wystąpieniu podkreśliła, że na politykę rodzinną warto patrzeć jako na inwestycję w rodzinę, która jest podstawą przyszłego rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

 

Inwestycje w rodzinę powinny opierać się na kompleksowości rozwiązań, elastyczności, która zapewnia rodzinom wybór w kwestiach organizacji opieki czy zaangażowania zawodowego oraz konsensusie środowisk zainteresowanych sprawami rodzin.

 

Te zasady są fundamentem Prezydenckiego Programu Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny”, który został ogłoszony w maju br. Intencją prezydenckiego programu jest mobilizacja i włączenie szerokiego grona – nie tylko rządu, ale samorządów, pracodawców, Kościołów, organizacji pozarządowych i rodzin na rzecz budowania społecznej i politycznej zgody wokół polityki rodzinnej, która będzie wykraczała poza jedną kadencję rządu czy parlamentu.

 

Program Prezydenta RP, którego celem jest odnowa demograficzna – jedno ze strategicznych wyzwań, jakie stoją przed Polską - jest zorientowany przede wszystkim na usuwanie lub zmniejszanie barier, które ograniczają realizację aspiracji rodzicielskich młodych Polaków.

 

Zainteresowanie polityką rodzinną w ostatnim czasie pozwala mieć nadzieję, że sprawy rodzin będą w centrum uwagi różnych podmiotów wpływających na funkcjonowanie polskiej rodziny. Stabilność i przewidywalność polityki rodzinnej zapewniające bezpieczeństwo rodzin w długim okresie to także kluczowe zasady, które powinny być uwzględniane przy podejmowaniu działań na rzecz rodzin.

 

Wśród głównych barier ograniczających realizację preferencji dotyczących liczby dzieci minister Wóycicka wymieniła wysokie koszty wychowania dzieci, trudności w sytuacji mieszkaniowej, godzeniu życia zawodowego i rodzinnego oraz brak elastyczności urlopów rodzicielskich.

 

Minister Wóycicka podkreśliła, ze inicjatywa premiera stworzenia kompleksowego programu polityki rodzinnej rządu, który miałby być realizowany przez najbliższe lata jest zbieżna z intencjami prezydenta i świadczy dobrej współpracy, co tworzy szanse na dobre rezultaty.

 

Debata, w której obok premiera Donalda Tuska i ministrów rządu uczestniczyli przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych otworzyła cykl spotkań dotyczących polityki rodzinnej.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.