przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 14 listopada 2013

"Zmiany w OFE nie mogą pogarszać sytuacji ubezpieczonych"

Sekretarz Stanu Irena Wóycicka

Zmiany w systemie emerytalnym muszą być zgodne z konstytucją oraz nie mogą pogarszać sytuacji ubezpieczonych - powiedziała w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka. W piątek projektem zmian w OFE zająć się ma komitet stały Rady Ministrów.

 

- To jest bardzo trudny projekt, nigdy w Polsce czegoś takiego nie robiono, nie mamy doświadczeń. Tym bardziej potrzebna jest tutaj ostrożność. Szczególnie, jeśli chodzi o sprawy konstytucyjne - powiedziała minister w czwartkowych "Sygnałach dnia".

 

Jej zdaniem, głównym powodem zmian w OFE jest poprawa stanu finansów publicznych. - To dosyć oczywiste, że ta zmiana w OFE nie jest związana z takim celem, aby poprawić sytuację ubezpieczonych, ale przede wszystkim związana z celem, aby poprawić sytuację finansów publicznych - oceniła.

 

Dodała, że w ogólnych kategoriach sytuacja finansów publicznych przekłada się na sytuację gospodarki, nas, jako obywateli, ale jest to odległe powiązanie. - Chodzi o to, aby zmiany (w OFE) nie pogarszały sytuacji ubezpieczonych, ale też o to, by były one zgodne z konstytucją. Te dwie sprawy są bardzo intensywnie obserwowane w Kancelarii Prezydenta - podkreśliła.

 

Minister Wóycicka stwierdziła też, że zmiany wprowadzone w kolejnej wersji projektu ustawy o OFE, na pewno poprawiają projekt. - Z punktu widzenia ubezpieczonych rezygnacja z limitu (75 proc. inwestycji OFE w akcje - PAP), jeśli się utrzyma w ostatecznym kształcie projektu, (...) zmniejsza bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne, jakie to ograniczenie wprowadzało - mówiła.

 

Dodała, że jeśli taki limit pozostałby, to w sytuacji, gdy na giełdzie spadałaby wartość akcji, czyli gdy OFE powinny uciekać od akcji, to jednak musiałyby dokupywać ich więcej, aby ten limit spełniać.

 

- Straty z tego tytułu mogłyby być ogromne dla ubezpieczonych, więc cieszę się, że jest jakaś próba odejścia od tego zapisu. To jednak nie wyczerpuje całości spraw, gdyż dotyczą one też inwestowania w obligacje (...), bo to też jest element bezpieczeństwa - stwierdziła. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.