przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 listopada 2013

Światowe Forum Krajobrazowe z udziałem ministra Dziekońskiego

  |   Światowe Forum Krajobrazowe z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego. Fot. Marta Gaworska Światowe Forum Krajobrazowe z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego. Fot. Marta Gaworska

W dniach 16 -17 listopada na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się Światowe Forum Krajobrazowe (Global Landscapes Forum). To jedno z największych wydarzeń w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Tematem wiodącym Forum była debata dotycząca roli kluczowych elementów krajobrazu, w tym lasów i rolnictwa w globalnych działaniach na rzecz klimatu. Uczestnikami debat byli liderzy świata polityki, finansów, przedstawiciele rządów i organizacji pozarządowych, w tym Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.


Olgierd Dziekoński, wziął udział w otwarciu Forum, prowadzonym przez Pana Peter Holmgrena, Dyrektora CIFOR. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę współdziałania, nie tylko na poziomie lokalnym lecz globalnym. Pozwoliłoby to na zintegrowanie działań mających na celu stworzenie rzeczywistej strategii ochrony zarówno dla krajobrazu jako elementu przyrody, jak i dla krajobrazu jako elementu działalności człowieka.

 

Uczestnicy z całego świata zebrali się na dwa dni, aby nakreślić nowy kierunek w poszukiwaniu kompleksowych rozwiązań uwzględniających lasy, rolnictwo i zmiany klimatu. Forum było wydarzeniem, które towarzyszy odbywającej się w Warszawie 19. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP19). A wypracowane w ramach dyskusji rozwiązania będą wykorzystane w podejmowaniu działań dla klimatu w ramach programu rozwoju po roku 2015.


Dodatkowo minister Dziekoński uczestniczył w zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska sesji tematycznej dotyczącej problematyki Narodowych Programów Leśnych jako narzędzia wspierającego zarządzanie krajobrazem w działaniach na rzecz klimatu.

 

Global Landscapesa Forum (GLF) to dwudniowe wydarzenie, jedno z największych w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Jego uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytania: jak inwestować w zrównoważony krajobraz? Jakie korzyści płyną z „zielonych” inwestycji? Jak wykorzystać potencjał terenów leśnych i rolnych w łagodzeniu zmian klimatu? Czy można rozwijać rolnictwo bez konieczności wylesiania? I w końcu - czy jesteśmy w stanie wyprodukować żywność dla 9 miliardów ludzi bez niszczenia lasów i przyspieszania zmian klimatu?


 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.