przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 20 listopada 2013

Konferencja pt. „Gospodarka na pograniczu” z udziałem min. Dziekońskiego

Planowanie Przestrzenne „Gospodarka na pograniczu” (fot. Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej)   |   V Konferencja z cyklu Transgraniczne Planowanie Przestrzenne „Gospodarka na pograniczu” (fot. Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej) V Konferencja z cyklu Transgraniczne Planowanie Przestrzenne „Gospodarka na pograniczu” (fot. Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej)

Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, uczestniczył w środę w V Konferencji z cyklu Transgraniczne Planowanie Przestrzenne „Gospodarka na pograniczu”, która trwa w Szczecinie. Wiąże się ona z zakończeniem prac nad Studium integracji przestrzennej polskiej części pogranicza Polski i Niemiec.

 

Minister w swoich słowach powitania powiedział, że dyskusja na temat relacji polsko-niemieckich powinna odbywać się właśnie w takich warunkach: w sposób merytoryczny, w gronie ekspertów. Granica, już praktycznie nieistniejąca, jest szansą rozwojową dla tego regionu. Minister podkreślił rolę Szczecina jako jego zwornika umiejscowionego tu przez naturę, ale i przez historię. Jest to brama na świat poprzez morskie wody wewnętrzne, również dla państw, które takiego dostępu nie mają. Szczególna jest rola Szczecina
i Świnoujścia – wrót morskich do wnętrza całego systemu transportowego Europy Środkowej.

 

Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy jest kręgosłupem transportowym; 80% transportu w Europie odbywa się drogą morską, dlatego Szczecin i Świnoujście to swoiste bramy dla całego obszaru, które mogą z tego korzystać.

 

Konferencja została zorganizowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i  Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego i objęta patronatem licznych instytucji.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.