przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 listopada 2013

Polsko-rosyjska konferencja nt. przyszłości chrześcijaństwa

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski wziął w piątek udział w katolicko-prawosławnej konferencji „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Europy”, odbywającej się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.  
 

Zorganizowana pod patronatem Prezydenta RP konferencja jest pokłosiem ubiegłorocznego spotkania zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i stanowi kolejny krok na drodze pojednania polsko-rosyjskiego, zainicjowanego ubiegłorocznym orędziem Patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla I oraz Przewodniczącego Episkopatu Polski Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika. Zobacz także: Prezydent: Dialog Kościołów to szansa na pojednanie narodów Nieszpory w intencji pojednania polsko-rosyjskiego

 

Podczas spotkania minister Jacek Michałowski odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do uczestników konferencji. Prezydent podkreślił w nim, że konferencja jest kolejnym świadectwem woli dialogu, kontynuacji procesu pojednania.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył ponadto, że słowa, które padły podczas ubiegłorocznej wizyty Cyryla I w Polsce „zapadły w serca nie tylko polskich i rosyjskich chrześcijan, ale wszystkich Polaków i Rosjan, którzy pragną przezwyciężenia historycznych podziałów i budowania mostów porozumienia pomiędzy naszymi narodami”.

 

Jego zdaniem droga pojednania jest trudna i mozolna, wymaga cierpliwości, wyobraźni i prawdy. "Mocne, trwałe pojednanie można zbudować bowiem tylko w oparciu o prawdę. I dlatego tak bardzo potrzebni są ludzie, którzy potrafią nas na tę drogę wprowadzić. (...). Kościoły są w stanie sięgnąć do najgłębszych pokładów człowieczeństwa, do wspólnych wartości, które łączą nas od wieków. Umieją przemówić głosem serca i sumienia, otworzyć pole dialogu" - napisał prezydent. Zaznaczył też, że "prawdziwe i trwałe pojednanie musi być przeniknięte wolą przebaczenia, ale też szacunkiem dla pamięci i prawdy historycznej".

 

W konferencji udział wzięli także m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Józef Michalik, metropolici kościołów katolickiego i prawosławnego, a także politycy i ambasadorzy obu państw.

 

Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Konferencją Episkopatu Polski, Fundacją na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej i Katolicką Agencją Informacyjną.  (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.