przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 15 stycznia 2014

Rocznica 25-lecia przemian okazją do promocji Polski

  |   Dyskusja nt. 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce zorganizowa przez Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Fot. Jacek Domiński Dyskusja nt. 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce zorganizowa przez Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Fot. Jacek Domiński Dyskusja nt. 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce zorganizowa przez Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Fot. Jacek Domiński Dyskusja nt. 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce zorganizowa przez Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Fot. Jacek Domiński Dyskusja nt. 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce zorganizowa przez Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Fot. Jacek Domiński Dyskusja nt. 25-lecia przemian demokratycznych w Polsce zorganizowa przez Polsko-Amerykańską Izbę Handlową. Fot. Jacek Domiński

25-lecie przełomu 1989 r. ma być wykorzystane do wielkiej promocji Polski za granicą. W ramach obchodów mamy w kraju i poza nim przypominać o naszym sukcesie, również gospodarczym.


Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski brał udział w zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce (AmCham) dyskusji na temat ekonomicznych, biznesowych i politycznych aspektów współpracy polsko-amerykańskiej w kontekście 25-lecia polskiej transformacji. Obok ministra Jacka Michałowskiego w gronie panelistów wystąpili: Marek Kapuściński – prezes Procter & Gamble w Polsce oraz Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.


- To jest najważniejsza rocznica w ciągu ostatnich 25 lat. Nie było od 350 lat, mniej więcej tak wyliczyliśmy, tak pełnego sukcesu ćwierćwiecza - mówił w środę dziennikarzom minister Michałowski.
 

- Naszym celem przy okazji tego 25-lecia jest zrobienie wielkiej promocji Polski za granicą. Rozmawiamy na ten temat z MSZ,

Ministerstwem Gospodarki itd. W każdej polskiej placówce dyplomatycznej, w każdym polskim przedstawicielstwie na świecie powinno się przez cały rok prowadzić tę promocję - dodał.
 

Jak tłumaczył, rocznica ta to wyjątkowa okazja, by "odwojować mur berliński". To właśnie jego upadek jest dziś na świecie symbolem końca podziału Europy. - Nasze wejście do NATO, transformacja gospodarcza, wejście do UE to są gigantyczne sukcesy, natomiast żeby tę promocję w Polsce, a przede wszystkim za granicą zrobić, musimy to robić razem - zwracał się do przedsiębiorców.
 

Minister przekonywał, że wspólna praca, przypominanie o sukcesie Polski podwyższy "standing" (pozycję) naszego kraju na arenie międzynarodowej i w końcowym rachunku pomoże też biznesowi.
 

Podkreślił także, że Prezydent RP Bronisław Komorowski szczególną wagę przykłada nie tylko do świętowania jubileuszu, ale przede wszystkim mądrego zaplanowania następnych 25 lat. - Dziś kluczowymi wyzwaniami naszej przyszłości są kwestie demografii i konkurencyjności polskiej gospodarki - zaznaczył.

 

Według informacji przekazanych dziennikarzom przez ministra Michałowskiego w pierwszej kolejności ma być obchodzona rocznica rozmów przy okrągłym stole. Pałac Prezydencki chce otworzyć swoje drzwi dla Polaków, by przyszli i na własne oczy zobaczyli ten historyczny mebel, a przy okazji dowiedzieli się więcej na temat pertraktacji jakie się przy nim odbywały.
 

Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił, że w bieżącym roku niemal co miesiąc przypada ważna rocznica związana z odzyskaniem przez nas wolności w 1989 r. Wśród nich będą m.in. utworzenie rządu przez Tadeusza Mazowieckiego, stworzenie planu reformy gospodarki Leszka Balcerowicza, czy przygotowania do reformy samorządowej.
(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.