Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 stycznia 2014

Prezydent Szwajcarii od poniedziałku z wizytą w Polsce

Współpraca polityczna, gospodarcza i naukowa to główne tematy, o których mają rozmawiać w Warszawie prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Szwajcarii Didier Burkhalter. W poniedziałek Burkhalter rozpoczyna oficjalną wizytę. Odwiedzi także Kraków i Oświęcim.

 

Wizyta prezydenta Szwajcarii z małżonką w Polsce potrwa dwa dni. Będzie pierwszą wizytą dwustronną Burkhaltera po objęciu przez niego 1 stycznia urzędu prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej.

 

Wizyta rozpocznie się od powitania w Pałacu Prezydenckim, w którym dojdzie do spotkania obu par prezydenckich i rozmów. Następnie prezydent Szwajcarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i weźmie udział w forum ekonomicznym na Stadionie Narodowym.

 

Planowane jest również spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem, a wcześniej spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, podczas którego ma nastąpić podpisanie polsko-szwajcarskiej umowy o wzajemnej reprezentacji w procesie rozpatrywania wniosków i wydawania wiz. Wieczorem szwajcarska Para Prezydencka zostanie podjęta uroczystą kolacją w Pałacu Prezydenckim.

 

Drugiego dnia wizyty Didier Burkhalter uda się do Krakowa, gdzie odwiedzi szpital im. Ludwika Rydygiera i spotka się z wybranymi partnerami uczestniczącymi w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy. Następnie uda się na teren byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Wieczorem Para Prezydencka wróci do Szwajcarii.

 

- Celem wizyty jest wzmocnienie współpracy dwustronnej i to zarówno w odniesieniu do współpracy gospodarczej, jak i politycznej. Podczas wizyty zostanie przyjęta wspólna deklaracja polsko-szwajcarska, która podsumuje dotychczasową współpracę i wyznaczy nowe kierunki współdziałania polsko-szwajcarskiego – powiedział PAP Jaromir Sokołowski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne.

 

Jak podkreślił, dla Polski ważne jest zapoznanie się ze szwajcarskimi doświadczeniami w zakresie przepływu technologii z nauki do przemysłu, jak i dualnego systemu kształcenia zawodowego, czyli podejmowania nauki przez uczniów nie tylko w szkołach zawodowych, ale również w przedsiębiorstwach. Tej problematyce będzie poświęcone Polsko-Szwajcarskie Forum Ekonomiczne, które w poniedziałek obaj prezydenci otworzą na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

- Szwajcarzy są liderami w transferowaniu nowoczesnych rozwiązań naukowych i zaawansowanych technologii z uczelni do przemysłu. Wiele krajów z zainteresowaniem obserwuje szwajcarskie rozwiązania i Polacy nie są tu wyjątkiem - ocenił minister Sokołowski. Dodał, że kwestie transferu innowacji technologicznych z uczelni do przemysłu oraz dualny system kształcenia zawodowego mają być przedmiotem organizowanych przez prezydenta forów debaty publicznej.

 

- Wizyta ma również wzmocnić polsko-szwajcarską współpracę na forum międzynarodowym - mówił Jaromir Sokołowski. Szwajcaria przejęła 1 stycznia br. przewodnictwo w OBWE. Prezydencki minister przypomniał też, że Polska i Szwajcaria należą "do wspólnej konstytuanty w Międzynarodowym Funduszu Walutowym".

 

Wśród tematów, które zostaną podjęte przez prezydentów będzie też sytuacja Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Placówce, której historia sięga 1870 r., grozi eksmisja z XIII-wiecznego zamku nad Jeziorem Zuryskim. Muzeum uważane jest za jedną z najciekawszych i najstarszych polskich placówek kulturalnych poza granicami kraju. Założone jako Muzeum Narodowe kilka lat po powstaniu styczniowym służyło zabezpieczeniu polskich zabytków historycznych i propagowaniu spraw polskich. Obecnie przyszłością placówki zajmuje się powołany przez miejscowe władze zespół, który w marcu ma przedstawić nowy plan zagospodarowania zamku.

 

- Prezydent w rozmowach z prezydentem Szwajcarii podejmie temat Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Zaapeluje do strony szwajcarskiej, by wspólnie ze stroną polską wypracowała rozwiązanie, które usatysfakcjonuje nie tylko miejscowe środowiska, ale również przedstawicieli muzeum, jak i wszystkich Polaków przywiązanych do tej polskiej placówki  - powiedział minister.

 

Zwrócił przy tym uwagę, że prezydent Komorowski docenia rolę muzeum w Rapperswilu "jako bardzo ważnego ośrodka trwania polskości w czasie, kiedy państwa polskiego nie było na mapie Europy". Przypomniał też, że prezydent w 2012 r. spotkał się w rapperswilskim muzeum ze szwajcarską Polonią i podkreślił, że placówka powinna służyć pogłębieniu przyszłej polsko-szwajcarskiej współpracy.

 

W październiku 2012 r. Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną złożyli wizytę w Szwajcarii na zaproszenie ówczesnej prezydent Konfederacji Szwajcarskiej, przewodniczącej Rady Federalnej Eveline Widmer-Schlumpf. Wcześniej, w czerwcu 2011 r. Polskę odwiedziła ówczesna prezydent Szwajcarii Micheline Calmy-Rey.

(PAP)

Poleć znajomemu