Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 19 lutego 2014

Minister Wóycicka na konferencji "Żłobek dziś" w Gdańsku

Minister Irena Wóycicka uczestniczyła w środę w konferencji samorządowej „Żłobek dziś”, która odbyła się pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Celem spotkania było upowszechnienie dobrych praktyk dotyczących organizacji opieki dla dzieci do lat 3 zdobytych w środowiskach samorządowych.


W konferencji wzięli udział pedagodzy, psycholodzy, rodzice, przedstawiciele organizacji pozarządowych i reprezentanci władz. Swoimi doświadczeniami związanymi z organizacją żłobków podzielili się m.in. przedstawiciele Fundacji Pozytywne Inicjatywy.

 

Fundacja utworzyła w poprzednim roku sieć 66 tego typu placówek na terenie województwa pomorskiego. To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju stało się niepowtarzalną okazją do zdobycia praktycznej wiedzy z zakresu powoływania i funkcjonowania żłobków.


Dostępne, dostosowane do potrzeb rodziców i warunków lokalnych oraz wysokiej jakości usługi opiekuńcze i edukacyjne dla małych dzieci są jedną z rekomendacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny”. Ograniczony dostęp do różnorodnych form opieki jest jedną z istotnych barier wpływających na decyzje młodych Polaków o posiadaniu dzieci, a także na możliwości powrotu matki do pracy.

 

W wystąpieniu Minister Irena Wóycicka podkreśliła, że wprowadzenie rozwiązań umożliwiających realizację planów rodzicielskich to jedno z kluczowych wyzwań dla polityki rodzinnej, która nie może zbyt głęboko ingerować w decyzje rodziców dotyczące aktywności zawodowych, ale musi dostosować się do świadomych i rzeczywistych wyborów – cywilizacyjnych, ekonomicznych, wynikających z własnych aspiracji.

 

Poleć znajomemu