przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 lutego 2014

Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego

  |   Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego

W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie Sekretarza Stanu w KPRP Olgierda Dziekońskiego z Hansem Timmerem, głównym ekonomistą Banku Światowego oraz Xavierem Devictorem, przedstawicielem Banku Światowego na Polskę i kraje Bałtyckie. Dyskusja dotyczyła roli, jaką państwa europejskie odgrywają, a jaką mogą odgrywać w zglobalizowanym świecie, a także roli Banku Światowego, która w dynamicznym otoczeniu przechodzi proces redefinicji.

 

Bank Światowy pełni dziś nie tylko funkcję instytucji naprawczej w przypadkach, gdy nieprawidłowe działanie rynku spowodowało konieczność interwencji finansowej, ale przede wszystkim instytucji będącej dysponentem wiedzy i kompetencji, które mogą być skutecznie wykorzystane w państwach zmagających się z kryzysami. To właśnie funkcje koordynatora debaty na tematy ekonomiczne i źródła ekspertyz gospodarczych zyskują na znaczeniu w ostatnich latach, szczególnie iż dzięki strukturom Banku, wiedza ekspercka, której jest dysponentem, może być rozpowszechniana na całym świecie.

 

Przedstawiciele Banku przyznali, że chociaż Unia Europejska jako organizacja, a także wspólna europejska waluta to sukcesy w skali światowej, kraje unijne zbyt silnie koncentrują się na kwestiach wewnętrznych i proceduralnych zamiast oceniać swoje sukcesy w kontekście światowym, porównując się do państw spoza UE. Unia Europejska, aby zachować swoją pozycję gospodarczą i polityczną musi włożyć wysiłek w otwarcie na świat zewnętrzny i oprzeć się tendencjom zamykania się w „twierdzy Europa”. Nie zagrozi to tożsamości europejskiej, bo mieszkańców państw UE, chociaż tak zróżnicowanych, bardzo wiele łączy, między innymi wspólne podejście do demokracji, koncepcji państwa, jego organizacji i zarządzania, praw człowieka, a także wspólna historia i kultura. Przedstawiciele Banku Światowego zadeklarowali gotowość do współdziałania z Polską w kontekście zachodzących przemian na Ukrainie, szczególnie w zakresie wsparcia reformy samorządu terytorialnego oraz poprawy warunków dla rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.