przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 3 marca 2014

Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej

  |   Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej Konferencja nt. strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej

W poniedziałek 3 marca z inicjatywy Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego i posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja poświęcona strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej w latach 2016 – 2026.

 

Debata, z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz szefów wiodących spółek energetycznych z Europy Środkowej i Wschodniej koncentrowała się na roli środkowoeuropejskiego sektora energetycznego w tworzeniu konkurencyjnego i bezpiecznego rynku energii na terenie państw członkowskich Wspólnoty Energetycznej oraz we wzmacnianiu wewnętrznego rynku energii UE.

 

Dyskutowano m.in. obecny i przyszły potencjał Wspólnoty dla firm z naszego regionu, zwłaszcza w dziedzinie handlu energią i jej tranzytu przez obszar krajów członkowskich Wspólnoty. Poruszono takie kluczowe dla przyszłości Wspólnoty kwestie jak: efektywność energetyczna, równowaga polityki energetycznej i klimatycznej oraz potrzeba wspierania inwestycji energetycznych w duchu europejskiej solidarności. Istotnym elementem dyskusji były korzyści dla indywidualnych i biznesowych odbiorców energii w państwach członkowskich UE i Wspólnoty Energetycznej.

 

WE obejmuje 9 państw - najbliższych sąsiadów Unii Europejskiej (Ukrainę - obecna prezydencja, Gruzję, kraje Bałkanów Zachodnich, Armenię, Turcję i Norwegię), które od 2006 r. stopniowo przyjmują rozwiązania unijnego wewnętrznego rynku energii.

 

- Wyszliśmy z inicjatywą dzisiejszego spotkania, aby dyskutować, co w ramach mandatu przedłużenia Wspólnoty Energetycznej powinno dziać się pomiędzy krajami Unii Europejskiej a krajami wschodniego i południowego sąsiedztwa. To dzisiejsze spotkanie jest istotne szczególnie z tego względu, że kwestia Ukrainy, funkcjonowania gospodarki ukraińskiej i bezpieczeństwa całego tego obszaru w szczególnym stopniu związana jest też z kwestią bezpieczeństwa energetycznego, zarowno w wymiarze gospodarczym jak i politycznym. - powiedział Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński. - Kwestia energii jest jednym z fundamentow renesansu przemysłu w Europie. Bez energii nie bedzie dobrego przemysłu europejskiego - dodał minister Dziekoński, nawiązując do niedawnego spotkania gospodarczego Trójkąta Weimarskiego w Krakowie.

 

- Kurek gazowy i ropociąg to dziś często równie groźna broń jak karabiny i czołgi. Widzimy to przede wszystkim w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Potrzebna więc nam tarcza, gwarantująca bezpieczeństwo dostaw: połączony, wspolny rynek energii w regionie. Dzięki niemu energia będzie wyłącznie źródłem wzrostu gospodarczego i dobrobytu, a nie - nacisków czy szantaży - powiedział Jerzy Buzek po konferencji na temat przyszłości Wspólnoty Energetycznej (WE).

 

- Cel współpracy Wspólnota-Unia to uzyskanie korzyści po obydwu stronach (win-win). Dla krajów WE to poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz szansa na bardziej konkurencyjne ceny energii. Dla państw Unii - dywersyfikacja źródeł energii oraz tranzytu, co łączyć się też może z korzystnymi inwestycjami. Skorzystać na tym może zwłaszcza Polska, granicząca z największym krajem Wspolnoty - Ukrainą - ocenił Buzek. Podkreślił, ze Wspólnota Energetyczna jest dziś jedynym traktatem łączącym Ukrainę z Unią Europejską.

 

- Dyskusja o Wspólnocie Energetycznej to jest dyskusja o dostosowaniu do zasad otwartego rynku energetycznego który jest budowany przez nas w Europie i dostosowaniu do tych zasad również nowych krajów, które w ramach tej Wspólnoty zmieniają swoje wewnętrzne regulacje - zaznaczył Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński.

 

- Firmy z naszej części Unii mają szczególną rolę do odegrania ze względu na bliskość państw Wspólnoty. Dlatego tak ważna była ta wymiana pomysłów i doświadczeń w gronie szefów firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Analizowaliśmy zarówno możliwości wsparcia krajów WE, jak i uzyskania korzyści przez inwestorów - dodał były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.


Konferencja okrągłego stołu była elementem prac nad strategią Wspólnoty Energetycznej na lata 2016-2026. Przygotowuje ją 6-osobowy zespół ekspertów. Na jego czele - z nominacji Komisji Europejskiej i Rady Ministrów Wspólnoty - stoi Jerzy Buzek. Strategia gotowa będzie do czerwca 2014 r.
 

Pliki do pobrania

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.