przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 6 marca 2014

Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!”

  |   Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem minister Ireny Wóycickiej Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem minister Ireny Wóycickiej Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem minister Ireny Wóycickiej Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem minister Ireny Wóycickiej Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem minister Ireny Wóycickiej Debata „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem minister Ireny Wóycickiej

Minister Irena Wóycicka wzięła w czwartek udział w debacie „Nie marnuj czasu z rodziną!” z udziałem rodzin zaangażowanych społecznie.

 

Debata zorganizowana przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację PZU miała na celu pokazanie, jak mądrze wykorzystać czas, który mamy dla bliskich – na przykładzie rodzin zaangażowanych w działania Fundacji PZU, Schroniska dla zwierząt w Korabiewicach i Muzeum Powstania Warszawskiego. Badania Centrum Wyzwań Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że choć zaangażowanie rodzin w wolontariat jest skierowane na zewnątrz, to zwrotnie dobrze oddziałuje na same rodziny. Co najważniejsze i najbardziej dla rodzin pożyteczne, wolontariat rodzinny jest funkcjonalnym regulatorem relacji – pozwala dzielić się zadaniami, daje powód by się wspierać, przynosi nowe tematy, przestrzeń do bycia razem w sposób niestandardowy.

 

Podczas spotkania organizatorzy starali się znaleźć odpowiedź na pytania czy wolontariat wykonywany całymi rodzinami może pomóc w wychowaniu dziecka? Skąd dziecko może czerpać wiedzę o wartościach? Jak motywować dziecko, aby samo chciało działać dla innych? Kto tak naprawdę wychowuje dziś dzieci: rodzice, szkoła, internet czy rówieśnicy?

 

W dyskusji poza Minister Ireną Wóycicką udział wzięli prof. Anna Giza-Poleszczuk z Uniwersytetu Warszawskiego, Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Dorota Zawadzka – psycholog rozwojowy, Zdzisław Hofman z Fundacji Rozwoju Wolontariatu i Rafał Lew-Starowicza z Zakładu Edukacji Medialnej APS. Minister Wóycicka zwróciła uwagę, że dzieci często zniechęcane są do dodatkowej aktywności, ponieważ dorośli – rodzice, nauczyciele – uważają, że odciąga je to od nauki, która powinna być ich najważniejszym obowiązkiem. Jej zdaniem, aby zaangażować ludzi w wolontariat trzeba dać im impuls. Wskazała, że dużą rolę odgrywa tu społeczność lokalna.
 

W ramach Programu „Wolontariat Rodzinny” prowadzonego od 2013 r. Akademia Rozwoju Filantropii zachęca całe rodziny do wspólnego pomagania poprzez konkurs grantowy na najlepsze praktyki wolontariatu rodzinnego oraz kampanię społeczną "Zabierz rodzinę na wspólne pomaganie", która ruszy w kwietniu. Od kwietnia Program „Wolontariat Rodzinny” został objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.