przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 13 marca 2014

Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny

  |   Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny Konferencja w Sejmie: zatrzymać wyludnianie się Opolszczyzny

Minister Irena Wóycicka uczestniczyła w konferencji w Sejmie „Opolskie wyzwania demograficzne” zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Centrum im. Adama Smitha, które prowadzi projekt badawczy: "Depopulacja - czas na zmiany na opolskim rynku pracy".


Działania na rzecz rodziny, edukacji i pracy oraz organizowanie opieki nad dziećmi i osobami starszymi - to pakiet składający się na opolski Program Specjalnej Strefy Demograficznej, który zaprezentowano w czwartek podczas konferencji w Sejmie.


Opolszczyzna jest najszybciej wyludniającym się regionem w Polsce, o najniższej dzietności i masowych migracjach. W ciągu roku w woj. opolskim ubywa średnio 4,5-4,6 tys. mieszkańców - co odpowiada liczbie ludności małego miasteczka.


By powstrzymać niedobrą tendencję, pod koniec 2012 r. w woj. opolskim opracowano Program Specjalnej Strefy Demograficznej. Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła wyjaśnił, że na Program składają się cztery pakiety działań: "Praca to bezpieczna rodzina", "Edukacja, a rynek pracy", Opieka żłobkowo-przedszkolna" i "Złota jesień".


Minister Wóycicka wzięła udział w dyskusji dotyczącej narzędzi realizacji Programu Specjalnej Strefy Demograficznej. W opinii Minister Wóycickiej kompleksowy projekt Specjalnej Strefy Demograficznej to dowód na szerokie i otwarte podejście władz regionu i dostrzeganie nie tylko problemów, ale też potencjałów związanych ze zmianami demograficznymi z których warto korzystać. To dobry dla innych regionów przykład jak problemy demograficzne można rozwiązywać wykorzystując wsparcie finansowe Unii Europejskiej.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.