Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 marca 2014

Konferencja „Ćwierćwiecze wolności – wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu”

  |   Minister Dariusz Młotkiewicz w Jasionce koło Rzeszowa Minister Dariusz Młotkiewicz w Jasionce koło Rzeszowa Minister Dariusz Młotkiewicz w Jasionce koło Rzeszowa Minister Dariusz Młotkiewicz w Jasionce koło Rzeszowa

W Jasionce koło Rzeszowa odbyła się w sobotę konferencja pt. „Ćwierćwiecze wolności – wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu”. Wziął w niej udział Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, który odczytał list Prezydenta Bronisław Komorowskiego do organizatorów i uczestników.

 

Prezydent w swoim liście zwrócił uwagę jak ważne jest miejsce w którym odbywa się konferencja.

 

„Jasionka to dobre miejsce na taką debatę. Na ziemi, gdzie w walce z komunizmem organizowano strajki chłopskie, gdzie podpisano Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie, będą Państwo omawiać szanse i zagrożenia, które dzisiaj są udziałem polskiej wsi. To ważne, że patronuje tym rozważaniom postać Józefa Ślisza – współorganizatora chłopskich protestów i współzałożyciela „Solidarności” Rolników Indywidualnych, wybitnego polityka wolnej Polski”. Zobacz także: List prezydenta na konferencji „Ćwierćwiecze wolności – wieś środkowoeuropejska po upadku komunizmu”

 

Prezydent Bronisław Komorowski zwrócił uwagę na rolę mieszkańców wsi w przemianach dokonujących się w naszym kraju: „Obchodzimy w tym roku ćwierćwiecze polskiej wolności. Mieszkańcy wsi są istotnym uczestnikiem przemian dokonujących się w naszym kraju. Pragnę podkreślić, jak wysoko cenię przedsiębiorczość polskich rolników, ich umiejętność wykorzystania najnowszych technologii, stawianie na nowoczesność i profesjonalizację działań. Ten wielki potencjał gospodarności i inwencji przemienił polską wieś, modernizując ją, rozwijając infrastrukturę i podnosząc konkurencyjność (…) Słusznie akcentują Państwo znaczenie solidarności. Jak fundamentalna jest to zasada, decydująca o sile i spoistości wspólnoty europejskiej, pokazują dzisiaj dramatyczne wydarzenia za naszą wschodnią granicą” – stwierdził prezydent.

 

Konferencja zbiegła się z 25. rocznicą odzyskania wolności i była okazją do wspomnień o historii dochodzenia do demokracji i wolności, a także do oceny roli oraz perspektyw dalszego rozwoju wsi w Europie.

 

W konferencji wzięli udział m.in.: Dacian Cioloş – Komisarz ds. Rolnictwa UE, prof. Jerzy Buzek –  Poseł do Parlamentu Europejskiego, Stanisław Kalemba – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marek Sawicki – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa, Artur Balazs - b. minister rolnictwa, Szabolcs Takacs – Podsekretarz Stanu ds. Polityki Bezpieczeństwa w MSZ Węgier, Dr. Iván Gyurcsík - Ambasador Węgier, Valdas Adamkus – b. Prezydent Litwy, Leokadia Poczykowska - wiceminister rolnictwa Litwy, Borys Tarasiuk – ukraiński politolog oraz przedstawiciele parlamentu, rządu, samorządu i środowisk wiejskich.

 

Konferencja jak co roku odbyła się w rocznicę śmierci Marszałka Józefa Ślisza. Minister Dariusz Młotkiewicz uczestniczył w mszy świętej sprawowanej w intencji tego wybitnego działacza ruchu chłopskiego i złożył wieniec od Prezydenta Bronisława Komorowskiego na Jego grobie.

 

Poleć znajomemu