Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 24 marca 2014

300 mln zł na wsparcie przedsiębiorczości na Ukrainie

O założeniach i mechanizmach działania polsko-ukraińskiego funduszu wspierania MŚP na Ukrainie rozmawiali w poniedziałek w Kancelarii Prezydenta minister Olgierd Dziekoński, Wojciech Kowalczyk (Ministerstwo Finansów), Zbigniew Jagiełło (PKO BP) i Dariusz Kacprzyk (BGK).

 

Według założeń fundusz, w którym znalazłyby się polskie instytucje finansowe, tj. BGK i PKO BP, inwestowałby w rozwój i restrukturyzację ukraińskich przedsiębiorstw, a także w polskie małe i średnie firmy inwestujące na ukraińskim rynku.


Z zakładanej puli 300 mln zł fundusz oferowałby wsparcie od kilkuset tys. do kilku milionów złotych w zależności od wielkości podmiotu i skali projektu. Zabezpieczeniem środków będą udziały funduszu w danym przedsiębiorstwie, dzięki czemu zminimalizowane zostanie ryzyko inwestycji. Największe szanse na wsparcie będą miały małe i średnie przedsiębiorstwa, które chcą rozwijać technologie lub mają szanse ekspansji na europejskie rynki. 

 

Zobacz także: Propozycja polsko-ukraińskiego funduszu przedsiębiorczości - Inicjatywa prezydenta dot. stworzenia polsko-ukraińskiego funduszu wspierania rozwoju MŚP na Ukrainie to kolejna propozycja realnego wsparcia dla Ukrainy. Fundusz ma działać na wzór Polish-American Enterprise Fund, który na początku polskiej transformacji z sukcesem wspierał polskie małe i średnie firmy, a także rozwój prywatnego rynku w Polsce – stwierdził minister Olgierd Dziekoński. - Dzięki wsparciu lokalnej przedsiębiorczości Ukraina będzie mieć szanse na zbudowanie klasy średniej, prywatnego biznesu, a w konsekwencji społeczeństwa obywatelskiego – dodał.

Poleć znajomemu