przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 27 marca 2014

Jubileusz 650-lecia konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu

  |   Jubileusz 650-lecia konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu (fot.Tadeusz Warczak) Jubileusz 650-lecia konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu (fot.Tadeusz Warczak) Jubileusz 650-lecia konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu (fot.Tadeusz Warczak) Jubileusz 650-lecia konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu (fot.Tadeusz Warczak)

Minister Maciej Klimczak w czwartek uczestniczył w jubileuszu 650-lecia konsekracji Królewskiej Katedry na Wawelu. Podczas uroczystej sesji naukowej w Katedrze odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego skierowany do organizatorów i uczestników obchodów jubileuszowych.

 

- W niezwykłej przestrzeni tej świątyni przekonujemy się, że naród jest wspólnotą żywych i umarłych. Doświadczamy w murach tej Katedry, czym jest wspólne dziedzictwo pokoleń. Z jej historii możemy czerpać dumę, siłę i inspirację do działań na rzecz dobra wspólnego. Najsilniej tu czujemy, jak wielka spoczywa na nas odpowiedzialność za losy Polski – napisał prezydent.

 

Podczas uroczystości w gotyckiej katedrze wawelskiej prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski przedstawił historię jej powstania, a  bp dr hab. Grzegorz Ryś historię jej konsekracji. Inauguracji obchodów jubileuszowych towarzyszył występ Mieszanego Chóru Katedralnego pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego, który wykonał utwór H. M. Góreckiego ,,Totus Tuus” oraz organisty Witolda Zalewskiego, który wykonał utwór H. Muleta ,,Tu es Petra”.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.