Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 31 marca 2014

Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie

  |   Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie Wizyta Szefa Kancelarii Prezydenta RP w Kijowie

Szef KPRP Jacek Michałowski, który złożył w poniedziałek wizytę w Kijowie powiedział, że zaczęła tam działać grupa polskich ekspertów, która ma pomóc w przeprowadzeniu reformy samorządowej na Ukrainie.

 

Minister Michałowski spotkał się w Kijowie z ukraińskim wicepremierem Wołodymyrem Hrojsmanem, p.o. szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Serhijem Paszyńskim oraz z ministrem spraw zagranicznych Andrijem Deszczycą.

 

Szef Kancelarii Prezydenta RP powiedział dziennikarzom, że Ukraińcy muszą się przygotować do zreformowania gospodarki, wzmocnienia małego i średniego biznesu, a także zreformować samorząd terytorialny.  - Bez przejęcia odpowiedzialności za państwo na poziomie lokalnym korupcja będzie się szerzyła - podkreślił Jacek Michałowski.

 

Poinformował, że koordynatorem grupy polskich ekspertów ds. reformy samorządowej ma być poseł PO Marcin Święcicki. Jak tłumaczył, Ukraińcy sami wiedzą, jakie reformy mają przeprowadzić, jednak od lat nie było tam siły politycznej, by to zrobić. 

 

W składzie delegacji Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzgodnionej z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów znaleźli się m.in.  ministrowie KPRP Olgierd Dziekoński i Jaromir Sokołowski, a także poseł Marcin Święcicki – lider polskiej misji eksperckiej, której zadaniem będzie wsparcie reformy samorządowej w Ukrainie.

 

- W ciągu miesiąca od jutra chcemy znowelizować ustawy, które umożliwią przeprowadzenie reformy - oznajmił ukraiński wicepremier.


Minister Michałowski powiedział dziennikarzom, że polscy eksperci "oddają się do dyspozycji ukraińskiego rządu". - Czas jest kluczowym czynnikiem. Ważne, by reforma była wprowadzona możliwie szybko - podkreślił szef prezydenckiej kancelarii.


Jak tłumaczył Szef Kancelarii Prezydenta, Ukraińcy sami wiedzą, jakie reformy mają przeprowadzić, jednak od lat nie było tam woli politycznej, by to zrobić. - Chodzi nam o to, by tę wolę znaleźć i wesprzeć w przekonaniu, że trzeba to zrobić bardzo szybko – powiedział minister Michałowski.
 

Delegacja odwiedziła kijowski Majdan i złożyła kwiaty na ul. Instytutowej (ukr. Instytuckiej), gdzie podczas zajść w lutym w starciach zginęło najwięcej demonstrantów.

 

Wizyta stanowiła kontynuację współpracy przy przeprowadzaniu reformy samorządowej na Ukrainie, którą zapowiedziano podczas pobytu ukraińskiego wicepremiera w Warszawie 20 marca. Wołodymyr Hrojsman został wówczas przyjęty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Zobacz także: "Chcemy mądrze pomagać w procesie zmian na Ukrainie" Propozycja polsko-ukraińskiego funduszu przedsiębiorczości Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 26 lutego 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski przedstawił priorytetowe obszary potencjalnego wsparcia ze strony Polski dla przemian w Ukrainie. Są nimi: warunki dla rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), reforma samorządowa i budowa całościowego systemu zwalczania korupcji. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu