przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 maja 2014

Min. Koziej: Podstawowa siła NATO polega na odstraszaniu

Podstawowa siła NATO polega na odstraszaniu, dlatego na wschodniej flance NATO powinno być rozmieszczone wojsko - mówił szef BBN Stanisław Koziej w kontekście sytuacji na Ukrainie. Wówczas decyzja o zaatakowaniu takiego terytorium byłaby o wiele trudniejsza - ocenił.

 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego we wtorek w radiowej Jedynce ocenił, że Rosja wzmocniła swoje możliwości przeprowadzania akcji wojskowych na dużą skalę. - Rosjanie od kilku lat to dobrze ćwiczą, prowadzą manewry na wielką skalę. Rzeczywiście Rosja odzyskała zdolność wykonania z zaskoczenia operacji nie tylko na niedużą skalę, ale też średnią i większą - podkreślił.

 

- Jedynym dobrym lekarstwem przed zrealizowaniem tej możliwości jest oczywiście odstraszanie, przez umieszczanie wojsk na terytorium NATO - dodał.

 

Jak podkreślił, na terytorium krajów bałtyckich albo na terytorium Polski powinny być rozmieszczone bazy NATO, wojska NATO, infrastruktura NATO, "czego my się domagamy".

 

- Wówczas decyzja o ewentualnym zaatakowaniu takiego terytorium nasyconego wojskami NATO byłaby o wiele trudniejsza, niż np. decyzja zajęcia Krymu, czy czegoś, gdzie w ogóle nie ma NATO - podkreślił szef BBN.

 

W ocenie Stanisława Kozieja "będą trudności, o ile w ogóle będzie możliwość" przeprowadzenia wyborów prezydenckich we wschodnich regionach Ukrainy. Przed wyborami i w dniu wyborów 25 maja separatyści na wschodzie kraju będą robili wszystko, by je zakłócić i mieć później podstawy do podważania ich wiarygodności - mówił we wtorek.  - To też jest w interesie Rosji, która wyraźnie nastawia się na negowanie prawomocności tych wyborów - zaznaczył.

 

Przypomniał, że prawo wyborcze na Ukrainie pozwala uznać ich wynik, nawet jeśli gdzieś się nie odbędą. - Ale zawsze to będzie powód do merytorycznego podważania - zaznaczył szef BBN.(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.