przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 18 maja 2014

Pożegnalna wizyta Prezydenta Słowacji w Polsce

O znaczeniu stosunków polsko-słowackich dla budowania silnej pozycji i realizacji interesów regionu Europy Środkowej i Wschodniej w UE i na świecie będzie rozmawiał prezydent Bronisław Komorowski z odwiedzającym Polskę Ivanem Gašparovičem.


- Jest to wizyta pożegnalna. Prezydent Gašparovič odchodzi z urzędu po zakończeniu dwóch pięcioletnich kadencji. Będzie to więc okazja, by podziękować za jego zaangażowanie na rzecz umacniania relacji polsko-słowackich - mówił w rozmowie z PAP i IAR przed wizytą minister Jaromir Sokołowski.

Jak mówił minister Sokołowski, prezydent Komorowski będzie chciał podkreślić "znaczenie stosunków polsko-słowackich dla budowania silnej pozycji i realizacji interesów regionu Europy Środkowej i Wschodniej w UE i na świecie, głównie w ramach współpracy w Grupie Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry)".

Wizyta Gašparoviča będzie też okazją do przedstawienia polskiego stanowiska w sprawie kryzysu ukraińskiego i "konieczności utrzymania wspólnego stanowiska UE i NATO" w tej kwestii.

Prezydenci Polski i Słowacji mają również mówić o bezpieczeństwie, w tym bezpieczeństwie energetycznym w regionie. Rozmowy mają dotyczyć m.in. infrastruktury łączącej Polskę i Słowację, "służącej rozwojowi osi polityczno-gospodarczej północ-południe", w tym interkonektora gazowego na granicy polsko-słowackiej, a także korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk.

- Ważne będzie także przygotowanie wspólnego stanowiska regionu Europy Środkowo-wschodniej przed wrześniowym szczytem NATO w Walii - podkreślił prezydencki minister.

- Będzie to także okazja to potwierdzenia poparcia polskich władz dla polsko-słowackiej kandydatury do organizacji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie i regionie tatrzańskim w 2022 roku - zaznaczył Jaromir Sokołowski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.