przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 10 czerwca 2014

Minister Wóycicka na senackiej konferencji dotyczącej seniorów

  |   Minister Irena Wóycicka na senackiej konferencji dotyczącej seniorów Minister Irena Wóycicka na senackiej konferencji dotyczącej seniorów Minister Irena Wóycicka na senackiej konferencji dotyczącej seniorów Minister Irena Wóycicka na senackiej konferencji dotyczącej seniorów Minister Irena Wóycicka na senackiej konferencji dotyczącej seniorów

We wtorek Minister Irena Wóycicka wzięła udział w konferencji w Senacie „Społeczeństwo potrzebuje seniorów. Nowa aktywność społeczna osób starszych”. Spotkanie zorganizowała Komisja Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Fundacją Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość.

 

Minister Irena Wóycicka zwróciła uwagę, że na zapewnienie godnych warunków życia i opieki osobom starszym nie można patrzeć tylko z perspektywy rodziny, społeczności sąsiedzkiej czy lokalnej. Ta kwestia musi się znaleźć także w kręgu polityk publicznych, być przedmiotem zainteresowania instytucji państwowych, rzecznika praw obywatelskich, rządu czy prezydenta.

 

Przypominając o solidarności międzypokoleniowej, stwierdziła, że aby zapewnić ludziom starszym możliwość aktywnego i godnego życia, potrzebujemy nowej umowy społecznej, która uwzględnia zmieniające się czynniki demograficzne. Dopiero kompleksowa polityka senioralna pozwoli Polsce na odrobienie strat w stosunku do reszty Europy, jeśli chodzi o dobrostan osób starszych. W kontekście rozwiązywania problemów wieku starszego niezwykle istotna jest także polityka zdrowia publicznego, o przyjęcie której apeluje Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Podczas konferencji dyskutowano o sytuacji osób starszych w Polsce, m.in. mówiono o założeniach długofalowej polityki senioralnej, kwestiach zdrowia i samodzielności, aktywności zawodowej, aktywności edukacyjnej, społecznej i kulturalnej, tzw. srebrnej gospodarce i relacjach międzypokoleniowych. Goście konferencji mieli okazję zapoznać się także się z doświadczeniami i przykładami pracy różnych środowisk i osób na rzecz seniorów. Ostatnia część spotkania dotyczyła wpływu różnego rodzaju traum, w tym wojennych, na społeczeństwo polskie (na podstawie doświadczenia seniorów).

 

W konferencji udział wzięli m.in. przewodniczący Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusz Pawłoś, przewodniczący Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość dr Martin Salm, zastępca rzecznika praw obywatelskich Ryszard Czerniawski, a także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń skupiających seniorów, m.in. ofiary prześladowań represji okresu wojennego i powojennego.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.